Google
 

środa, 28 maja 2008

PLAŻE - PÓŁWYSEP HELSKI I OKOLICE

Plażowe miejsca nad Zatoką Gdańską i Morzem Bałtyckim
w powiecie puckim.



Zobacz:
Plaże w Sopocie
Plaże w Gdyni

PLAŻA W SOPOCIE

Sopocka plaża ciągnie się wzdłuż brzegu Zatoki Gdańskiej w granicy administracyjnej kurortu. To 4,5 km długości i ponad 26 hektarów powierzchni plażowej. Na poszczególne wejścia prowadzi deptak nadzatokowy. Bulwar od plaży oddziela jeszcze pasm wydm z karłowatą roślinnością.




Atrakcje:
  • molo
  • latarnia morska
  • Monciak z Krzywym Domem
  • klubokawiarnie na lub przy plaży (np. Tropikalna Wyspa, Koliba, Atelier, Sfinks)
  • kościół ewangelicko-augsburski pw. Zbawiciela w Łazienkach Południowych
  • grzybek inhalacyjny z solanką przy sanatorium
  • Łazienki Północne
  • średniowieczne grodzisko
  • klif

GWAŁCICIEL SPARALIŻOWAŁ 3MIASTO

Pedofil z lasu przy stadionie Lechii na wolności!

Już nie tylko mieszkańców Wrzeszcza, ale gdańszczan i mieszkańców Trójmiasta paraliżuje myśl o przebywającym wciąż na wolności gwałcicielu 9-letniego chłopca. Od tygodnia znamy jego (najprawdopodobniejszą) twarz - patrz niżej.


Poszukiwany 18-20-latek.
Szczupły, średniego wzrostu, krótko obcięte, ciemne włosy.
Materiały Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Zaczęła się ogólnotrójmiejska akcja rozlepiania plakatów z wizerunkiem poszukiwanego. Może to pomoże, bo policja gdańska wykazała się takim poziomem niekompetencji, że przebija to tylko sprawa śledztwa Krzysztofa Olewnika. Dlaczego? Bo informacja o brutalnym gwałcie wyszła na światło dzienne 21 maja, tymczasem do zdarzenia doszło... 28 kwietnia?!

Co w tym czasie robili gdańscy śledczy z policji i prokuratury? Dziś tłumaczą, że kierowali się dobrem śledztwa i poszkodowanych. Tak samo tłumaczyli się ich koledzy, gdy porwano Olewnika... Co, gdyby gwałciciel-pedofil zaatakował kolejne dziecko??? Co, gdyby za kolejnym razem zabił??? Okazji w ciągu miesiąca zapewne miałby sporo - okoliczny lasek jest miejscem spacerów, zabaw, jazdy na rowerze, skróconą trasą do kościoła (w czasie I komunii, białych tygodni, przygotowań bożocielnych)... Zgwałcony chłopiec po 3 tygodniach (gdy zrobiono portret pamięciowy) mogło mieć mglisty obraz oprawcy, dodatkowo wyparty do podświadomości.

Mam nadzieję, że społeczni poszukiwacze okażą się lepsi od policyjnych "profesjonalistów" i gwałciciel dostanie wyrok. W zakładzie karnym już się takim zajmą więźniowie...

Jeśli kojarzysz osobę z portretu dzwoń - 997 lub 112, albo zgłoś się na najbliższy posterunek policji.

wtorek, 20 maja 2008

MUZEA POMORSKIE - NOCNE ZWIEDZANIE

Galeria z Nocy Muzeów 2008

Przygotowanie do pokazu w oliwskiej Kuźni. Fot. Kaczor



Średniowieczny trędowaty nie miał "powodzenia"
u zwiedzających Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Fot. Kaczor


Za to zakucie w dyby było chętnie próbowane. Fot. Kaczor




Przymierzanie średniowiecznej zbroi i szachy - jak nie były tak nie są - łatwe.



Imponujący piec kaflowy w Dworze Artusa. Fot. Kaczor


Gdańscy mieszczanie z Dworu Artusa też byli fajni. Fot. Kaczor



Pokaz igraszek z ogniem.


Jedyne zdjęcie jakie udało się (wbrew zakazowi) zrobić w Muzeum Narodowym.
Fot. Kaczor


O Nocy Muzeów na Pomorzu czytaj na - MUZEA ZDOBYTE NOCĄ

MUZEA POMORZA ZDOBYTE NOCĄ

Tysiące atrakcji - tysiące zwiedzających


Pomorskie muzea wyrobiły w Noc Muzeów 200 procent!! ubiegłorocznej normy. W liczbach całkowitych (według wstępnych podsumowań sprzedaży biletów) odwiedziło je w samym Gdańsku 16,5 tys. dorosłych (dzieci wchodziły bezpłatnie). Kolejki przed muzealnymi bramami przypominały chude lata PRL-u, gdy "ogonki" wiły się dziesiątkami metrów przed sklepami mięsnymi, itp.

Chętnych do nocnego zwiedzania muzeów nie brakowało. Fot. Kaczor


A było co oglądać z racji samej możliwości przekroczenia progów zabytkowych siedzib pomorskich muzeów. W oliwskiej kuźni drżała ziemia, gdy 250-kilowy młot napędzany wodą kuł kawałek stali. W Dworze Artusa można było spotkać gdańskich mieszczan z XVII wieku, pooglądać monumentalne obrazy i posłuchać o nich opowieści. W Muzeum Narodowym przypomnieć sobie cnoty i łacinę (tą tradycyjną - veritas, iustica, sapientia, fides, itd. - nie rynsztokową). Zielona Brama udostępniła malarstwo Jerzego Dudy-Gracza - dla mnie pierwsze skojarzenie z kresą Tomka Bagińskiego ze SZTUKI SPADANIA. W Muzeum Archeologicznym twardziele mogli się przekonać jacy są twardzi zakładając 15-kilogramowy rynsztunek bitewny (uwierzcie - ciężki), natknąć się na średniowiecznego trędowatego (lepiej było wcisnąć mu grosik) lub posłuchać wróżby dla siebie - tu kolejka ustawiła się najdłuższa, jakżeby inaczej w kraju 95-procentowo katolickim... Wspomnieć wypada o setkach drobnych precjozów i ozdób, przedmiotów użytku codziennego i ludzkich szczątków odsłoniętych w gablotach.

Średniowieczny biedak nie musiał się martwić o przejście.
W zadziwiający sposób tłum robił mu szpaler. Fot. Kaczor

Dzień, a właściwie wieczór wcześniej imprezę, nawiązującą do Nocy Muzeów - Noc Zakupów zorganizowała Galeria Bałtycka w Gdańskim Wrzeszczu. Event przyciągnął podobne tłumy (widać ludzie nie mają co robić wieczorami) i dochodziło do sytuacji, gdy personel regulował ruch w
sklepie przez kratownice. Zakupoholików to nie odstraszało - magiczne słowa PRZECENA lub OBNIŻKA, poparte liczbami o kosmicznym chyba wymiarze - 20%, 30%, 50% i 70% wręcz przyciągały. Zresztą - zobaczcie sami:

Tłum w Galerii Bałtyckiej w Noc Zakupów. Fot. Kaczor


Wstęp do sklepów był limitowany - takie było parcie na promocje. Fot. Kaczor


>> Zobacz GALERIĘ na - MUZEA - NOCNE ZWIEDZANIE

O akcji czytaj na - POMORSKA NOC MUZEÓW

ARKA PROKOM LECHIA - ELITA SPORTOWA

Pomorskie drużyny walczą o laury

Kluby Prokom Arka Gdynia, Prokom Trefl Sopot, OSP Lechia Gdańsk urastają do tuzów nie tylko pomorskiego, ale i ogólnopolskiego sportowego światka. Wkrótce Pomorze na polskiej arenie piłkarskiej reprezentować mogą 2 kluby.


Lokalizacja "domów" pomorskich klubów sportowych.


Lechia Gdańsk na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek II ligi piłkarskiej zapewniła sobie awans do ekstraklasy. Arka Gdynia wciąż liczy się w stawce - przy swoich wygranych i porażkach drużyn, znajdujących się przed nią w tabeli, może się zakwalifikować [zostaje jeszcze kwestia (nie)uzyskania licencji PZPN do gry w ekstraklasie "pierwszych" do awansu Znicza Pruszków i Piasta Gliwice].

Prokom Trefl Sopot po raz 5. walczy o mistrzostwo Polski w koszykówce mężczyzn (na razie przegrywa 0-2 w serii do 4. wygranych z PGE Turów Zgorzelec). Rok wcześniej sopocianie pokonali Turów Zgorzelec, ale BOT - czy po zmianie sponsora tytularnego zgorzelczanie ograją Trefl?

BALTIC ARENA - KOLEJNE PRACE


* * *

Rozkopywanie Gdańska-Letnicy

Na razie gruzowisko będzie stadioniosko - parafrazując przebój braci Golec, można określić obecny stan budowy Baltic Areny (o samej nazwie obiektu napiszę wkrótce).

Pozostałości ogródków działkowych, na których ma stanąć Baltic Arena. Fot. Kaczor


Buldożery, koparki i ciężarówki na razie tylko raz gościły na Letnicy - podczas uroczystego (w asyście włodarzy i oficjeli) rozwalenia opuszczonych ogródków działkowych. Obecnie gruzy straszą odwiedzających miejsce budowy stadionu Euro 2012 - Baltic Arena i cieszą złomiarzy i poszukiwaczy przedmiotów powszechnie uznanych za śmieci, ale przydatnych. Pozostałości domków, altanek i daczy zaczną znikać w czerwcu - według szumnych zapowiedzi prezesów BIEG 2012 (Biuro Inwestycji Euro w Gdańsku - spółka zajmująca się przygotowaniem miasta do finałów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r.), który swoją drogą zmieniają się bezustannie na tym stanowisku - by we wrześniu oczyszczone było pole do prac ziemnych.
Te ostatnie zaczną się najwcześniej... wiosną 2010 roku! Chociaż przetarg na 122 mln. zł został już do zgłoszony do odpowiedniej komisji Unii Europejskiej, a ogłoszenie go przewidz
iano na połowę czerwca. Jednak umowa z wykonawcą zostanie podpisana mniej więcej w grudniu (procedury, procedury, procedury). Władze Gdańska uspokajają, że wszystko idzie zgodnie z planem. Zobaczymy...

Stadionowe wymiary
Tymczasem wiadomo już jak technicznie ma wyglądać Baltic Arena - dokument koncepcyjny waży... ok. 50 kilogramów! Z niego można wyczytać, że stadion będzie miał powierzchnię 3,6 hektara i pomieści 40 tys. kibiców, będzie miał 8 poziomów - murawa = 0, część 1 = klub biznesowy dla 1712 osób, część 2 i 3 zajmą VIP (52 loże), a część 4 obejmą we władania dziennikarze, 5 jest tylko do kibiców, w części 6. będzie spiker i obsługa techniczna obiektu. Sprawne wejście/wyjście zapewnić mają 22 klatki schodowe, a poruszanie się wewnątrz obiektu - 7 wind. Na stadion przez 4 tunele może wjechać nawet autokar lub tir z obsługą koncertów.


Baltic Arena - długość/szerokość /wysokość (w metrach) – 227/197/45. Materiały konsorcjum RKW


Przekrój poziomy przez Baltic Arenę. Materiały konsorcjum RKW


Więcej technicznego (i nie tylko) bełkotu o Baltic Arenie na - www.baltic-arena.eu

SKM TRÓJMIASTO EWOLUUJE W METRO

Szaleństwo na trasie Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście
Źródło Szybka Kolej Miejska - skm.pkp.pl


Remonty peronów (w tym największy w Gdyni Głównej Osobowej) od Gdyni po Gdańsk, rozkład jazdy postawiony na głowie, podwyżki biletów, zawirowania prywatyzacyjne - Szybka Kolej Miejska w Trójmieście znalazła się w oku cyklonu.


Tak jeszcze niedawno wyglądał główny peron Gdyni. Fot. Kaczor


Zaczęło się od remontu peronu SKM Gdynia Główna - pociągi zaczęły jeździć 1 (jednym!) torem, co pół godziny, a na dodatek część składów z Gdańska kończyła bieg na Gdyni Wzgórze św. Maksymiliana. Prośby o cierpliwość i wyrozumiałość dyrekcji SKM nie wywołały empatii i z poczynionych obserwacji - nie spotkały się ciepłym przyjęciem innych podróżujących. No bo, czy nie można było pomyśleć o autobusowej komunikacji zastępczej??? W końcu mamy już bilet metropolitarny więc chyba przewoźnicy mogli się dogadać?! Nie wspomnę o ścisku i tłoku - przypomniały mi się sceny z dokumentu o tokijskim metrze.


Poziom frustracji wzrósł 28 kwietnia - podwyżka cen biletów.
Z dnia na dzień, bez specjalnych zapowiedzi za bilet na trasie Gdynia - Gdańsk trzeba wysupłać 4,50 zł (normalny) - wcześniej - 4 zł lub 2,83 zł (studencki). Podróż z Gdyni do Sopotu kosztuje 3,10 (1,95 zł). Odpowiednio o 12 procent podrożały również bilety miesięczne.
Co z tego, że od 25 kwietnia do 12 października miłośnicy dwóch kółek (niespalinowych) moga wozić pojazdy za darmo...

Zobaczymy jak sprawdzi się system sterowania rodem z warszawskiego metra - pomysł pojawił się na łamach lokalnych gazet. WT UZ to komputerowe centrum sterowania ruchem, który ma pozwolić kursować składom SKM w 3-minutowych odstępach (metro w Warszawie co 1,5-minuty). Obecnie (tzn. przed remontem) kolejki jeździły co 7,5 minuty. Może uda sie zbliżyć do osiągów z lat 60. XX wieku, gdy SKM kursowała co 2,5-minuty. Na razie stanie się to na trasie Gdynia Główna - Gdynia Orłowo (przez Wzgórze Maksymiliana i Redłowo). Od Rumi do Gdańska ma tak często pomykać w 2012 roku (na finały Euro 2012 r.). Kosztować ma to 36 mln. zł. Co ciekawe, w Gdyni po raz pierwszy WT UZ zastanie zamontowany na trasie naziemnej.



Trasa SKM w Trójmieście.


Rozkład jazdy znajdziesz na - skm.pkp.pl

piątek, 16 maja 2008

PUNKTY WIDOKOWE w GDAŃSKU




Wieża widokowa w Bazylice Mariackiej
  • wysokość - 82 metry (galeria na wysokości 61,5 metra)
  • podejście - po ponad 400 schodach
  • widok - panorama Gdańska i Zatoki Gdańskiej


Wieża widokowa w kościele św. Katarzyny
  • wysokość - 76 metrów (galeria - 60 m.)
  • podejście - ok. 350 schodów
  • widok - panorama Gdańska i Zatoki Gdańskiej

Góra Gradowa - pomnik Millenium

  • wysokość - 54 m. n.p.m.
  • podejście - ok. 30 metrów
  • widok - stocznia, śródmieście Gdańska, Zatoki Gdańskiej (i Hel przy dobrej pogodzie)


Góra Gradowa - Napoleoński Punkt Widokowy
  • wysokość - 54 m. n.p.m.
  • podejście - ok. 30 m.
  • widok - gdańskie Stare Miasto, Biskupia Górka, Zatoka Gdańska.


Biskupia Górka
  • wysokość - ok. 60 m. n.p.m.
  • podejście - od ul. Armii Krajowej ul. Biskupią na szczyt
  • widok - panorama starego Gdańska i Żuławy

Pomnik Westerplatte
  • wysokość - kopiec z pomnikiem - ok. 50 metrów (widok z 25 m. n.p.m.)
  • podejście - spiralnie po obrzeżach kopca
  • widok - port gdański, Gdańsk, Sopot, Gdynia i Hel (przy dobrej widoczności)

Wieża na wzgórzu Pachołek
  • wysokość - 100,8 m. n.p.m. (plus 15-metrowa wieża widokowa)
  • podejście - schodkami w Lesie Oliwskim od ul. Spacerowej
  • widoki - panorama Trójmiasta, Zatoki Gdańskiej i Helu (można zobaczyć podczas przejrzystego nieba)


Biurowiec Olimp, tzw. Dolarowiec w Gdańsku-Wrzeszczu
  • wysokość - 55 metrów
  • podejście - winda lub schody
  • widok - panorama Wrzeszcza, Politechniki, Zaspy i Oliwy


Osiedle Horyzont przy Dąbrowszczaków/Obrońców Wybrzeża
  • wysokość - 55 metrów
  • podejście - winda lub schody
  • widok - panorama Zatoki Gdańskiej od Gdańska po Gdynię i Hel


Hotel Hevelius w śródmieściu
  • wysokość - 87 metrów (70 - taras widokowy)
  • podejście - winda lub schody
  • widok - Śródmieście i Stare Miasto Gdańska, Zatoka Gdańska


Osiedle Niedźwiednik
  • wysokość - ok. 100 metrów
  • podejście - z ul. Słowackiego ulicą Góralską do końca, pod las
  • widok - panorama Gdańska, Sopotu i zatoki

PUNKTY WIDOKOWE w SOPOCIE

Gdzie można podziwiać panoramę kurortu i Zatoki Gdańskiej



Łysa Góra
  • wysokość - 110 metrów n. p. m.
  • podejście - ok. 45 m.
  • widok - Gdańsk, kawałek Gdyni, Sopot Dolny, Zatoka Gdańska, Żuławy


Punkt widokowy przy Operze Leśnej
  • wysokość - ok. 60-70 metrów n. p. m.
  • podejście - ok. 20 metrów (leśną ścieżką od deptaka do Opery Leśnej)
  • widok - panorama Sopotu, Gdynia Orłowo, zatoka


Latarnia morska przy Molo
  • wysokość - 30 metrów (widoki z 25 metrów)
  • podejście - schodami
  • widok - Zatoka Gdańska


Bloki na wzgórzu w Sopocie Kamiennym Potoku
  • wysokość - 30-40 metrów (widok z dachu lub mieszkań)
  • podejście - winda lub schody
  • widok - Gdańsk, Sopot, Gdynia i Zatoka Gdańska

Punkt widokowy na wzgórzu nad stadionem
(rezerwat Zajęcze Wzgórze)
  • wysokość - ok. 120 m. n.p.m.
  • podejście - szlakiem zielonym
  • widok - Sopot i Zatoka Gdańska



Punkty widokowe Sopotu.

PUNKTY WIDOKOWE - GDYNIA

Na Kamiennej Górze nie brakuje ludzi podziwiających gdyńskie widoki.

Gdynia z ptasich gniazd


Dąbrowa, Kolibki, Witomino, Kamienna Góra i Pogórze (koniec ul. kontradm. Czernieckiego), a - według planów - od marca 2009 taras na szczycie Sea Towers to punkty, z których można - choć przez chwilę - popatrzeć na Gdynię z góry. Najwyżej jest na wzniesieniu Donas na Dąbrowie - widok z 232,1 metra n.p.m., dojazd żółtym szlakiem spod dworca PKP w Gdyni, obok witomińskiego cmentarza i potokiem rzeki Kaczej.


Dojazd samochodem spod dworca PKP w Gdyni na Górę Donas zajmuje ok. 25 min. (12 km).

Panorama Gdyni-Orłowa, Redłowa i Sopotu z ok. 100 m. n.p.m. (28-metrowa wieża) rozpościera się na wzgórzu w Gdyni-Kolibki.

Minus obu punktów widokowych to sezonowy dostęp - od kwietnia do października w godz. 8-18, zakaz wstępu podczas burz, sztormów i przymrozków ze względów bezpieczeństwa (obie służą również jako anteny przekaźnikowe stacji komórkowych). Rekompensują to widoki dosłownie zapierające dech w piersiach.

Ekstremiści NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ mogą spróbować zdobyć wieżę górującą nad lasem przy ul. Kieleckiej (zjazd z ul. Śląskiej na Witomino).

Znacznie bezpieczniej jest na Kamiennej Górze - wbrew nazwie to wzniesienie zbudowane z ziemi (efekt działalności lodowca), oplecione kamiennymi schodkami i ścieżkami prowadzącymi na 52-metrowy szczyt. A tam już fantastyczna panorama basenu jachtowego, Skweru Kościuszki, Bulwaru Nadmorskiego i Zatoki Gdańskiej, a nawet końcówki Półwyspu Helskiego. W drodze powrotnej można pooglądać neomodernistyczne wille (wyglądające czasem klockowato) gdyńskich tuzów m.in. Ryszarda Krauzego.




Dojazd samochodem z dworca na Kamienna Górę, kilkadziesiąt metrów od punktu widokowego.



Dojazd do wieży w Kolibkach z dworca SKM Gdynia-Orłowo.





Dojazd do punktu widokowego Pogórze z Gdyni Głównej.

środa, 14 maja 2008

MUZEA POMORZA na NOC MUZEÓW - cz. 8

Wybrane atrakcje Nocy Muzeów, 17 maja 2008 r.



Muzea pomorskie uczestniczące w Nocy Muzeów.


Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (powiat kościerski)
Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
wstęp - 1 zł

  • od godz. 15 - życie obozowiskowe żołnierzy napoleońskich z czasów Księstwa Warszawskiego,
  • godz. 18.30 - przejazd kawalerii,
  • godz. 19 - wspólne ognisko.



Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim (powiat sztumski)

Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
wstęp - 1 zł

  • godz. 19.30 - polonez i tańce średniowieczne w tradycyjnych strojach,
  • godz. 19.40 - bitwa w inscenizacji bractwa rycerskiego,
  • godz. 20 - walc przed pałacem,
  • godz. 22 - pojedynki na szpady,
  • godz. 22.15 - inscenizacje fragmentów ZEMSTY i DOŻYWOCIA Aleksandra Fredry,



Muzeum Wisły w Tczewie
ul. 30 Stycznia 4
wstęp wolny
  • zwiedzanie DAL-u, OPTY i KUMAKA,
  • jak złożyć kajak? - szybka instrukcja pokazowa,
  • co wyłowili z Wisły - swobodne zwiedzanie wystaw



Muzeum w Lęborku
ul. Młyńska 14-15
wstęp wolny

  • od godz. 20 - duch Pauka Nipkowa oprowadzi chętnych po komnatach muzeum,
  • pokazy z przymierzaniem strojów i zbroi z XV wieku,
  • rzemiosła dawne - pokaz wykonywania,
  • od godz. 21 - jazz w muzeum.


Muzeum Słupsk - Zamek Książąt Pomorskich i Młyn Zamkowy
ul.
Dominikańska 5/9
muzeum.slupsk.pl
wstęp wolny

  • godz. 19 - debiut odnowionego retabulum z hebanu (część srebrnego ołtarza z Darłowa),
  • nowe światło na stare rzeźby - gotyk w blasku jarzeniówek,
  • godz. 21.15 - wywoływanie duchów przy pomocy Bractwa Rycerzy Bogusława V,
  • nowe światło na stare elementy wyposażenia wnętrz - meble, metalowe kandelabry i szafy z punktowym oświetleniem,
  • muzeum w innym świetle - iluminacja Zamku Książąt Pomorskich,
  • godz. 23 - czarno-biała kinoteka dla wytrwałych.




<< Część 7:
Kuźnia Wodna w Oliwie - Muzeum Techniki

MUZEUM TECHNIKI - KUźNIA W OLIWIE, cz. 7

Wybrane atrakcje Nocy Muzeów, 17 maja 2008 r.


Muzeum Techniki Oddział Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie
ul. Bytowska 1a
www.kuzniawodna.webhost.pl
wstęp -1 zł

O godz. 19 (do 23) rozpocznie się w zabytkowej kuźni Noc Muzeów - atrakcją pokaz kucia stali według tradycyjnych metod i wykorzystania wykutych przedmiotów np. przez rycerzy. Możliwość zobaczenia z bardzo bliska 250-kilogramowego młota wodnego i nożyc wodnych do cięcia stali o grubości do 400 mm.


Kuźnia Wodna w Gdańsku-Oliwie.


>> Część 8 - Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wlk. i Wisły w Tczewie.
<< Część 6 - Muzeum Narodowe w Gdańsku

wtorek, 13 maja 2008

BALTIC ARENA - maj 2008

Fotorelacja z Gdańska-Letnicy

SKM-ką do Baltic Areny w Letnicy na razie nie dojedziemy. Fot. Kaczor


Tak będzie wyglądał stadion (wizualizacja-materiały BIEG) z okien pociągu.
Na razie straszą pozostałości ogródków działkowych. Collage Kaczor


Przejście z SKM Gdańsk-Zaspa Towarowa do Baltic Areny - "na dziko". Fot. Kaczor


Teren przyszłego stadionu to na razie raj dla złomiarzy. Fot. Kaczor


Peron nie wygląda zbyt estetycznie (powiedzmy średnia krajowa).
Znamienna jest godzina na zegarze dworcowym - 11:55. Fot. Kaczor


Za to klatka schodowa dworca woła o pomstę do nieba. Fot. Kaczor


Aż chce się z Letnicy wyjechać. Sygnalizacja świetlna nie pozwala. Fot. Kaczor

NEPTUNALIA 2008 - GDAŃSK, SOPOT, GDYNIA, SŁUPSK

Neptunalia - czyli juwenalia po Pomorsku, 8-24 maja 2008


Źródło Students Coalition Festival - www.scf.gda.pl


Pomorscy studenci opanowali Trójmiasto i Słupsk. Skończyło się wkuwanie reguł, wzorów i definicji oraz ślęczenie nad opasłymi podręcznikami, czy na "pasjonujących" wykładach i ćwiczeniach. Nastał czas zabawy - przynajmniej do letniej sesji egzaminacyjnej (II połowa czerwca) - Neptunalia. Łezka w oku się kręci na wspomnienie czasów, gdy na kampusie trwała 24-godzinna zabawa, oglądanie filmów po nocach w plenerze, pod grubymi kocami i z gorącymi kubkami. Wkurzało jedynie, że duża część fajnych imprez odbywała się równocześnie, bo parlamenty studenckie poszczególnych uczelni - Akademia Morska w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Medyczna w Gdańsku, Akademia Pedagogiczna w Słupsku, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański oraz grupa uczelni niepaństwowych Trójmiasta i okolic - nie potrafiły porozumieć się i dograć wspólnego terminarza juwenaliów. Na szczęście doszło do porozumienia ponad podziałami i Student Coalition Festival zagra po raz 3.

Tegoroczny program naszpikowany jest gwoździami (czyli gwiazdami koncertowymi, ale nie tylko) i dlatego sami SCF ostrzegają, że w tzw. międzyczasie może "wpaść" jeszcze kilka propozycji imprezowych. Wydarzenia odbywają się na campusach UG, PG, Akademii Morskiej i MW oraz Akademii Medycznej.



Kicz Party podczas Neptunaliów 2007.


Prezentuję moim zdaniem najciekawsze
(czyli w czym warto uczestniczyć):
  • 13 maja
godz. 16 - ostre grillowanie po inżyniersku, campus PG;
godz. 19 - kabareton (Smile, Snoby, Hlynur), campus PG;
  • 14 maja
godz. 10-18 - survivalowo po okolicach Sopotu z chemikami z PG;
godz. 12 - po Długiej na szpitalnych łóżkach;
godz. 18 - Bayer Full w AK PG Kwadratowej;
godz. 18.30 - bicie rekordu Guinnessa w upychaniu pasażerów do ikarusa, osiedle akademickie AP w Słupsku;
  • 15 maja
godz. 19 - rockowe granie z Plebanią, SAINC, Gigant Ground Sloth w AK PG Kwadratowej;
godz. 20 - turbosprężarki, halogeny, alusie, spojlery, quatrowydechy - jak można zrobić ze zwykłego samochodu cudeńko - pokaz, campus PG;
  • 16 maja
godz. 15 - PAP-art studentów i wykładowców a na zakończenie występ AP Boys, osiedle studenckie w Słupsku;
godz. 21 - co 4 dziewczyny zrobią z ogniem?, campus AMG;
  • 17 maja
godz. 17.30 - Elektryczne Gitary i Coma w AWFiS;
  • 18 maja
cały dzień koncerty - m.in. Hurt, Clockwise i Majestic na campusie AMG;
  • 22 maja
godz. 21 - Piekielne granie w Night Club Music Tropikalna Wyspa, Sopot;
  • 23 maja
cały dzień - koncerty (m.in. Dżem, Lady Pank, ENEJ) i zabawy ekstremalne (skoki bungee, rajd quadami, wojny paintball, zawody rodeo) na campusie UG;
  • 24 maja
cały dzień - koncerty, koncerty, koncerty, m.in. Pakito, Shaun Baker i Jeckyll&Hyde, campus UG;
godz. 18 - można zagłosować na najpiękniejsza z pięknych studentek, campus UG;
Misski można podejrzeć na - www.missneptunalii.pl
  • 25 maja
tzw. After Party
godz. 18 - Grzegorz Turnau w ruinach kościoła św. Jana w Gdańsku.


Miejsca studenckich imprez podczas Neptunaliów'08.

Wstęp na Neptunalia
(w zależności od imprezy):
  • studenci - free lub 5 zł,
  • niestudenci - 5, 10, 15 zł.

Aktualny program na - www.scf.gda.pl

BEACHPARTY 2008, GDYNIA

Technoszaleństwo na miejskiej plaży
Gdynia, 1-3 sierpnia



Miłośników techno i klubogrania ta informacja na pewno ucieszy i podnieci. Na miłośników spokoju i innych brzmień muzycznych (wliczając mnie) zadziała wręcz odwrotnie. BeachParty znowu się odbędzie, znowu w Gdyni i znowu podczas dwudniowego maratonu. Moje bębenki i żołądek wyostrzają swoją czułość i wrażliwość wraz ze zbliżającą się datą imprezy - 1-2 sierpnia 2008 roku. To skutek "defektu" doznanego przez zwykłą, wrodzoną ciekawość - w ubiegłym roku miałem okazję poznać BeachParty na własne oczy i uszy (oraz serce i żołądek - tu się odkryję, że dość organicznie reaguję na muzykę). Skusiły mnie nazwiska artystów, m.in. ATB, Crystal Waters, Sander Van Dorn, czy 4Strings. I napiszę jeszcze od siebie tylko, że to był pierwszy i ostatni raz...

W tym roku techno i klubofanów czekają występy takich gwiazd jak Sonique, Giuseppe Ottaviani, czy Benassi Bros. z Dhany'm. Do tego grupa mniej znanych, lokalnych dj'ów.



Rozkład jazdy imprezy (gwiazdy wieczorów):
piątek, 1 sierpnia

  • Above&Beyond
Above&Beyond w utworze Alone Tonight


sobota, 2 sierpnia
  • Sonique,
  • Giuseppe Ottaviani,
  • Benassi Bros. feat. Dhany,
Jeden z najsłynniejszych videoklipów Sonique - Sky

Benassi Bros. i Rocket in the Sky


Mam nadzieje, że organizatorzy imprezy staną na wysokości zadania, jak w poprzednich edycjach BP i Plaża Miejska w Gdyni po imprezie będzie się nadawała do plażowania.
4Strings na BeachParty Gdynia2007


Więcej informacji o imprezie - www.beachparty.pl

poniedziałek, 12 maja 2008

GŁÓDŹ, METROPOLITA GDAŃSKI RZĄDZI

Arcybiskup Głódź przejął archidiecezję i wymiata...


Czarne chmury nad archidiecezją gdańską rozpostarły się już nad Metropolią Gdańską w dniu ingresu abp. Głodzia w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. Wystarczyło posłuchać okrzyków zebranych "chrześcijan", by przekonać się kto będzie wiódł prym w
moralno-etyczno-kulturalno-politycznym dyskursie. Wyzywanie Lecha Wałęsy od sprzedawczyków, czy esbeków i wygwizdanie, niewybredne komentarze dotyczące rządu premiera Tuska (i jego samego) i gromkie oklaski, gdy pojawił się prałat Jankowski oraz politycy PiS z Jackiem Kurskim, Tadeuszem Cymańskim i Anną Fotygą na czele (co w
Gdańsku robił poseł ziemi świętokrzyskiej - Przemysław Edgar Gosiewski, wciąż mnie zastanawia). Nie zabrakło prezydenta Lecha Kaczyńskiego - tłumaczę to zameldowaniem w Sopocie, a nie chęcią politycznego wykorzystania osadzenia abp. Głodzia na archidiecezjalnym stołku.


Abp. Głódź ingresową homilię wygłosił z ambony na podwyższeniu. Fot. Kaczor


Walka
Nowy arcybiskup kieruje się hasłem Milito pro Christo (z łac. Walczę dla Chrystusa) - na jego brzmienie przebiega mnie gęsia skórka, bo mam w pamięci prorydzykowskie oświadczenia abp. Głodzia, unijnosceptyczne wypowiedzi i wojskowe podejście do rozwiązywania spraw, czyli bez dyskusji. Homila nowego metropolity to kwintesencja jego postawy - walka o religijne symbole w miejscach publicznych (a gdzie rozdział państwa od religii?), ostrzeganie i umoralnianie młodzieży (może zacząć od ojca Rydzyka i pisowców?), walka o sakrament małżeństwa i rodzinę (bo konkubinaty i rozwodnicy to diabelskie nasienie chyba?!). Trzeba jednak przyznać, że arcybiskup jest niezłym mówcą, bo po tyrradzie połechtał gdańszczan, gdynian i sopocian (oraz okolic) przypomnieniem bohaterskich wyczynów stoczniowców, ludzi morza i osiągnięć Solidarności. Podobnych wyrażeń bogoojczyźnianych użył podczas 3-majowych obchodów Święta Konstytucji i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.


Miotła
Nowy biskup już rozpoczął porządki w archidiecezji. Na pierwszy ogień wziął stanowiska generalnego wikariusza kurii metropolitalnej i rzecznika prasowego. Prawą ręką arcybiskupa ds. administracyjnych (m.in. obsadzania funkcji diecezjalnych) został ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz, proboszcz bazyliki Mariackiej. Na stanowisku rzecznika ks. Witolda Bocka zastąpił ks. Tomasz Biedrzycki, dotychczasowy notariusz kurii (publikował w czasopiśmie Gwiazda Morza wydawanej przez Stella Maris). Już mówi się, że nowy rzecznik będzie przekazywał mediom tylko tyle, ile poinstruuje go arcybiskup.



Marsz ingresowy abp. Głodzia do archikatedry oliwskiej.

GŁÓDŹ, FOTORELACJA Z INGRESU

Ingres arcybiskupa Głodzia w obiektywie


Ingres abp. Głodzia zebrał tłum wiernych.
Zabrakło miejsca w archikatedrze. Fot. Kaczor



Młodzieżówka SDPL podczas
antygłodziowego happeningu. Fot. Kaczor



Manifestacja została brutalnie przerwana
przez członka stoczniowej Solidarności (sądząc po uniformie). Fot. Kaczor



Przedingresowe śniadanko zaserwował Hotel Nadmorski w Gdynia. Fot. Kaczor

Do Gdańska zawitał Przemysław Edgar Gosiewski,
poseł ziemi świętokrzyskiej. Fot. Kaczor


Nie zabrakło optymistycznych transparentów gdańskich wiernych
(zaadresowanych do Benedykta XVI chyba?!). Fot. Kaczor


Poseł Jacek Kurski witał abp. Głodzia kwiatami. Fot. Kaczor


Jak przystało na kapelana Wojska Polskiego,
abp. witała kampania honorowa Marynarki Polskiej. Fot. Kaczor


Arcybiskup Głódź na biskupim stołku w archikatedrze. Fot. Kaczor


Homilia arcybiskupa była "pasjonująca"
nawet dla współbraci w kapłaństwie. Fot. Kaczor


Na ingresie pojawili się przedstawiciele zakonów. Fot. Kaczor


Ingres abp. Głodzia obstawiali BOR-owcy. Fot. Kaczor

piątek, 9 maja 2008

MUZEUM NARODOWE w GDAŃSKU, cz. 6

Wybrane atrakcje Nocy Muzeów, 17 maja 2008 r.


Muzeum Narodowe w Gdańsku
ul. Toruńska 1
www.muzeum.narodowe.gda.pl
wstęp: 1 zł


Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki
ul. Cystersów 19
wstęp: 1 zł

  • godz. 19-20 - o Karaimach multimedialnie


Oddział Sztuki Dawnej
ul. Toruńska 1
wstęp: 1 zł
  • Po co w muzeum dają jabłko? - czyli opowieści o cnocie i grzechu.
  • godz. 19– 20 - anielsko-diabelskie spotkania [warsztaty]
  • godz. 20– 21 - akcje parateatralne Teatru amatorskiego „Przez Sito” [Dom Sztuki, Archipelag Kultury].
  • 21–22 - który sąd ostateczny jest lepszy Hansa Vredemana de Vries, czy Hansa Memlinga
  • godz. 22.15–23.15 - opowieści o piekielnych otchłaniach i rajskich ogrodach.


Oddział Sztuki Współczesnej – Pałac Opatów
ul. Cystersów 18
wstęp: 1 zł
  • godz. 20 - Koncert: MUZYCZNE PEJZAŻE LAT 20. i 30.
  • godz. 21 - o Żydach gdańskich opowie Mieczysław Abramowicz.
  • 23.00 Występ zespołu EBANAKOMA


Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
wstęp: 1 zł
  • 21–22 - „Muzyka w ruchu” w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku.


Mapa. Oddziały Muzeum Narodowego w Gdańsku.



>> Część 7 - Kuźnia Wodna w Oliwie - Muzeum Techniki
<< Część 5 - Muzeum Miasta Gdyni

MUZEUM MIASTA GDYNI, cz. 5

Nocne zwiedzanie muzeów Pomorza - 17/18 maja 2008

Muzeum Miasta Gdyni

ul. Zawiszy Czarnego 1
www.muzeumgdynia.pl
wstęp: 1 zł

  • godz. 19.00 – 20.00 Finisaż wystawy „Strój współczesny z elementami kaszubskimi – od projektu do realizacji” – pokaz strojów wykonanych przez uczniów Technikum Odzieżowego w Gdyni
  • od 20.30 co godzinę - Muzeum jakiego nie znacie, czyli zwiedzanie pracowni i magazynów, niedostępnych na co dzień dla zwiedzających
  • godz. 20–00.03 Projekcje filmów archiwalnych o Gdyni, ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni oraz Filmoteki Narodowej
  • godz. 19–21 - prezentacja stowarzyszeń i warsztatów osób niepełnosprawnych oraz kiermasz ich wyrobów, zawierających elementy kaszubskie i kociewskie
  • Nowa siedziba Muzeum Miasta Gdyni w nowym świetle


Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1


>> Część 6 - Muzeum Narodowe w Gdańsku
<< Część 4 - Muzeum Marynarki Wojennej

MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ w GDYNI, cz. 4

Nocne zwiedzanie muzeów Pomorza - 17/18 maja 2008


Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1a
www.mw.mil.pl
wstęp: bezpłatny
  • Okręt - Muzeum ORP "Błyskawica" - wstęp bezpłatny
  • Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego [ul. Zawiszy Czarnego 1 a] - wstęp bezpłatny


Błyskawica i Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego


>> Część 5 - Muzeum Miasta Gdyni
<< Część 3 - Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

MUZEUM HISTORYCZNE GDAŃSKA, cz. 3

Nocne zwiedzanie muzeów Pomorza - 17/18 maja 2008

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
ul. Długa 46/47
www.mhmg.gda.pl


Muzeum Bursztynu
w Zespole Przedbramia ulicy Długiej
wstęp: 1 zł
  • W Wieży Więziennej ożyją skazańcy i umrzyki.
Dziedziniec i Most Westchnień zamienią się w scenę teatralną. Wystąpi trupa z Teatru Lustra Strona Druga w Gdańsku.


Ratusz Głównego Miasta
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
ul. Długa 46/47
wstęp: bezpłatny
  • Ściśle strzeżone tajemnice ujawnią przed zwiedzającymi komnaty i mieszkańcy Ratusza Głównomiejskiego w godzinach 19-9.




Dwór Artusa

ul. Długi Targ 43/44
wstęp: 1 zł
  • godz. 20 - początek Opowieści z Dworu Artusa:
  1. O okrętach - Kościoła i Przymierza
  2. O Kazimierzu Dobroczyńcy
  3. O Dylu Sowizdrzale
  4. O Sądzie Ostatecznym


Na mapie: Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Ratusz. Gdańsk.


Cześć 4 - Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Część 2 - Muzeum Archeologiczne Gdańsk

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE w GDAŃSKU, cz. 2

Wybrane atrakcje Nocy Muzeów, 17 maja 2008 r.


Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
ul. Mariacka 25/26
www.archeologia.pl
wstęp 1 zł
  • Via Archeologica – niecodzienne odkrycia na trasie budowy autostrady A1
  • Co dręczyło dawnych Gdańszczan? – duchowe i cielesne utrapienia (rzucanie uroków, ziołolecznictwo, wróżby, cudowne mikstury, afrodyzjaki)
  • Jak wybić dobrą monetę
  • Kolczugi, nagolenniki, napierśniki, czyli co nosili wojownicy
  • Prawda i mity o tatuażowaniu, kolczykowaniu, nakładaniu bransolet i innych wymyślnych sposobach ozdabiania ciała w dawnych wiekach


Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Mariacka 25 na mapie.

>> Część 3 - Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
<< Noc Muzeów w województwie pomorskim

czwartek, 8 maja 2008

POMORSKA NOC MUZEÓW - 17 maja 2008, cz. 1

Nocne zwiedzanie muzeów Pomorza - 17/18 maja 2008


Źródło - Muzeum Narodowe w Gdańsku.


Korytarze rozświetlone kagankami, tajemnicze postacie w kapturach i płaszczach, przemykające chyłkiem przez sale, tajemniczy zgrzyty i brzęczenie łańcuchów - wspomnienia z Europejskiej Nocy Muzeów, którą rok temu spędziłem na zamku w Malborku wciąż mile powracają.

Z niecierpliwością czekam zatem na tegoroczne wydanie imprezy, którą zaplanowano na 17 maja 2008. Pozostaje tylko wybrać unikatową trasę między muzeami, bo oferta nocnego zwiedzania prezentuje się okazale i atrakcyjnie, a do tego tanio (bilety wstępu za symboliczne pieniądze - 1, 2 zł - lub wręcz za darmo).

Swoje podwoje w Gdyni, Sopocie, Gdańsku i okolicach (m.in. Będomin, Tczew, Malbork, Lębork, Kościerzyna, Słupsk, Waplewo Wielkie) otworzy (wg. zapowiedzi) 27 instytucji.

Intrygująco zapowiada się:
  • pokaz kucia w oliwskiej kuźni wodnej w Gdańsku,
  • bicie monet i odczynianie czarów w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku,
  • pokazy światło+dźwięk w stylu szlacheckim w Waplewie Wielkim,
  • równie ciekawie może być w podziemiach Dominikanów przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku,
  • wywoływanie duchów z Bractwem Rycerskim Bogusława V na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Jest jeszcze zwiedzanie muzeum w Lęborku z "duchem" Paula Nipkowa.

Dla miłośników wrażeń bardziej współczesnych Elektroniczna pomarańcza, czyli pokaz ukraińskiej sztuki wideo w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, czy specjalna iluminacja nowego gmachu Muzeum Miasta Gdyni lub Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.


Bezpłatny autobus na Noc Muzeów w Gdańsku



Przystanki - Wały Piastowskie, Dworzec Główny, Brama Wyżynna, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".


Zamek Książąt Pomorskich SłupskZamek Książąt Pomorskich w Słupsku nocą. Fot. materiały promocyjne muzeum


Część 2 - Pomorska Noc Muzeów - ATRAKCJE

wtorek, 6 maja 2008

MATURY 2008 na POMORZU, cz. 2 - Język Polski

egzamin maturalny 2008 język polskiEgzamin Maturalny z języka polskiego, 5 maja 2008.

Część 1 - Matury 2008


Matura 2008 - co wypisali na arkuszach

Kto zdaje maturę nie ma czasu na zastanawianie się nad napisanym egzaminem. Czas i kolejne przedmioty gonią - 6 maja języki obce (85 proc. abiturientów wybrało angielski).


Język polski - poziom podstawowy

Egzamin maturalny
Przykładowe rozwiązanie


Egzamin maturalny z języka polskiego o profilu podstawowym. Wybrało go ok. 90 procent maturzystów. O jego poziomie trudności niech świadczy fakt, że nie zdał go pisarz, który próbnie pisał egzamin. Do przetrawienia były teksty:
  • Igora Janke - Nieznośna szybkość bloga,
  • Oda do młodości Adama Mickiewicza,
  • wiersz Któż nam powróci - Kazimierza Przerwy-Tetmajera
  • i Bolesława Prusa - Lalka.
Dlatego podaję link do przykładowo rozwiązanego testu maturalnego z polskiego w 2008 roku.


Język polski - poziom rozszerzony


Egzamin maturalny
Przykładowe rozwiązanie


Ci, którzy wybrali maturę rozszerzoną (nieliczni) musieli się zmierzyć z tekstami:
  • Czesława Miłosza - Historia literatury polskiej do roku 1939,
  • Sławomira Mrożka - Lolo
  • i Wiesława Myśliwskiego - Kamień na kamieniu
  • oraz wiersz Tadeusza Różewicza - Słowa.
Do tego kilkustronicowe wypracowanie.

Jak można było to rozwiązać - zobacz wypełniony arkusz.


Źródło:
Centralna Komisja Egzaminacyjna - cke.edu.pl

Popularne posty