Google
 

piątek, 16 maja 2008

PUNKTY WIDOKOWE - GDYNIA

Na Kamiennej Górze nie brakuje ludzi podziwiających gdyńskie widoki.

Gdynia z ptasich gniazd


Dąbrowa, Kolibki, Witomino, Kamienna Góra i Pogórze (koniec ul. kontradm. Czernieckiego), a - według planów - od marca 2009 taras na szczycie Sea Towers to punkty, z których można - choć przez chwilę - popatrzeć na Gdynię z góry. Najwyżej jest na wzniesieniu Donas na Dąbrowie - widok z 232,1 metra n.p.m., dojazd żółtym szlakiem spod dworca PKP w Gdyni, obok witomińskiego cmentarza i potokiem rzeki Kaczej.


Dojazd samochodem spod dworca PKP w Gdyni na Górę Donas zajmuje ok. 25 min. (12 km).

Panorama Gdyni-Orłowa, Redłowa i Sopotu z ok. 100 m. n.p.m. (28-metrowa wieża) rozpościera się na wzgórzu w Gdyni-Kolibki.

Minus obu punktów widokowych to sezonowy dostęp - od kwietnia do października w godz. 8-18, zakaz wstępu podczas burz, sztormów i przymrozków ze względów bezpieczeństwa (obie służą również jako anteny przekaźnikowe stacji komórkowych). Rekompensują to widoki dosłownie zapierające dech w piersiach.

Ekstremiści NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ mogą spróbować zdobyć wieżę górującą nad lasem przy ul. Kieleckiej (zjazd z ul. Śląskiej na Witomino).

Znacznie bezpieczniej jest na Kamiennej Górze - wbrew nazwie to wzniesienie zbudowane z ziemi (efekt działalności lodowca), oplecione kamiennymi schodkami i ścieżkami prowadzącymi na 52-metrowy szczyt. A tam już fantastyczna panorama basenu jachtowego, Skweru Kościuszki, Bulwaru Nadmorskiego i Zatoki Gdańskiej, a nawet końcówki Półwyspu Helskiego. W drodze powrotnej można pooglądać neomodernistyczne wille (wyglądające czasem klockowato) gdyńskich tuzów m.in. Ryszarda Krauzego.
Dojazd samochodem z dworca na Kamienna Górę, kilkadziesiąt metrów od punktu widokowego.Dojazd do wieży w Kolibkach z dworca SKM Gdynia-Orłowo.

Dojazd do punktu widokowego Pogórze z Gdyni Głównej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzięki za komentarz. Zatwierdzę za kilka chwil

Popularne posty