Google
 

poniedziałek, 28 lutego 2011

SIESTA FESTIVAL 2011 W GDAŃSKU - 29 kwietnia-1 maja



Souad Massi, Sara Tavares, Pedro Moutinho, Yami oraz Gil Goldstein & Friends i Gonzalo Rubalcaba z Anną Marią Jopek
to gwiazdy pierwszej edycji Siesta Festival 2011 w Gdańsku. Artyści kojarzeni dotychczas z radiowej audycji SIESTA Marcina Kydryńskiego w Trójce, zagrają na żywo w Gdańsku. Festiwal zaplanowano w dniach 29 kwietnia - 1 maja. Główną jego sceną będzie Filharmonia Bałtycka na Ołowiance. Część koncertów odbędzie się w gdańskich klubach.

Massi śpiewa w imieniu islamskich kobiet.

Utwory Tavares pełne są rytmicznego folku.

Mało kojarzeni szerszej publiczności artyści mają swoją oddaną publikę i to ją przyciągnąć ma do Gdańska nowy festiwal. Niszowa muzyka jaką grają - algierski i zielonoprzylądkowy folk, portugalskie fado i czy też afrykańskie rytmy w wykonaniu angolskiego multiinstrumentalisty - ma uatrakcyjnić rozrywkową ofertę Gdańska w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. A samym gdańszczanom dostęp do innej niż pop-owa papka serwowana w popularnych stacjach radiowych.

Pedro Moutinho live.

Gil Goldstein zagra z Anną Marią Jopek.

O cenach biletów i dokładnym line-up'ie koncertów będziemy informować na bieżąco.

KALENDARZ IMPREZ - GDYNIA 2011



Muzyka, zabawa, kultura, podróżowanie, teatr, film, rekreacja - jak co roku w Gdyni pełna gama atrakcji i rozrywek. Będzie kolorowo, jubileuszowo, artystycznie i - znając Gdynię - na wysokim poziomie. Jakie eventy czekają na mieszkańców i turystów w 2011 r.? Który weekend trzeba już sobie zarezerwować na dobrą zabawę? Oto krótkie kalendarium.


Muzycznym hitem Gdyni jest coroczny Heineken Open'er Festival na lotnisku.

Program gdyńskich eventów 2011
  • 11-13.3 - 13. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz finał nagrody KOLOSY 2010;

  • 12.3 - mecz dywizji 1B Pucharu Narodów Europy Polska - Belgia

  • 1-7.4 - IV Festiwal Teatrów Muzycznych;
  • 2-5.6 - VIII Gdynia Blues Festival;
  • 6-11.6 - 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni;
  • 16-18.6 - Literaturomanie - festiwal towarzyszący Nagrodzie Literackiej Gdynia;
  • 18.6 - CudaWianki - koncertowe Lato zaczyna się w Gdyni;

  • do lipca 2011 r. - Gitariada, czyli Przegląd Solistów i Zespołów Muzycznych im. Janusza Popławskiego;
  • 30.6-3.7 - X Heineken Open'er Festiwal;
  • 14-24.7 - Gdynia Sailing Days;
  • 21-24.7 - Ladies Jazz Festival by Seat;

  • 29-31.7 - GLOBALTICA - World Culture Festival;
  • początek sierpnia - VIII Beach Party (impreza niepotwierdzona);
  • 5-8.8 - Targi Wiatr i Woda;
  • sierpień - VI Festiwal Rytmu i Ognia - FROG? (impreza niepotwierdzona);
  • wrzesień - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej;
  • 22.9-2.10 - Transvizualia - festiwal muzyki alternatywnej i projekcji filmowych;
  • 11.11 - Gdyńska Parada Niepodległości;

  • 17-26.11 - Rozstrzygnięcie konkursy Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna i Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port;
  • 6.12 - Mikołajki w Gdyni, czyli Zlot Mikołajów na Motocyklach.

poniedziałek, 21 lutego 2011

KONTROLER KONTRA GAPOWICZ


Jeśli ktoś podróżuje bez biletu i zazwyczaj udawało mu się bezproblemowo uciec przed kontrolerem teraz będzie zmuszony jednak bilet kupować. Od 1 marca br. wchodzi bowiem w życie nowe prawo, dzięki któremu kontroler będzie mógł zatrzymać gapowicza do momentu przyjazdu policji. Czy zmiana przepisów sprawi, że gapowicze zaczną kupować bilety? Czy kontrolerzy nie zaczną nadużywać swojego nowego uprawnienia? Czy wzrośnie sprzedaż biletów?

Źródło: www.zkmgdynia.pl


Do 1 marca kontrolerzy mogą zażądać od pasażera okazania ważnego biletu i dokumentu tożsamości. Natomiast w prawie nie było wyjaśnione, co kontroler powinien zrobić, gdy pasaże nie okaże wskazanych dokumentów bądź też wysiądzie z pojazdu. Tak luka w przepisach kończyła się często szarpaniną lub ucieczką gapowicza.

1 marca wchodzi w życie znowelizowana ustawa o transporcie publicznym. Dotyczyć ona będzie m.in. komunikacji miejskiej i kolejowej oraz regionalnych autobusów. Paragraf dotyczący gapowiczów brzmi:

"(...)w przypadku odmowy zapłaty należności za przejazd i opłaty dodatkowej za jazdę bez ważnego biletu oraz nieokazania kontrolerowi dokumentu tożsamości kontrolerzy są uprawnieni do ujęcia podróżnego i niezwłocznego oddania go w ręce policji lub innych organów porządkowych".

Renoma zapowiada, że będzie wzywała policję w ostateczności. Jednak zgodnie z nową ustawą, w przypadku odmowy okazania dokumentów, kontrolerzy będą mogli przytrzymać gapowicza rękami bądź zablokować wyjście z pojazdu.

Renoma w Trójmieście zapowiada, że początkowo będzie korzystać z nowych uprawnień bardzo ostrożnie. Sami pasażerowie będą potrzebować czasu, aby zapoznać się z nowymi przepisami. Chcą aby "ujęcie: gapowicza przebiegało raczej w spokojny sposób.

Poza nowymi uprawnieniami kontrolerów, od 1 marca dane gapowiczów zaczną trafiać do Krajowego Rejestru Długów. W praktyce oznaczać to będzie, że przejazd środkiem komunikacji "na gapę" może uniemożliwić np. podpisanie umowy z operatorem sieci komórkowej.

niedziela, 20 lutego 2011

GDYNIA, SOPOT I GDAŃSK W MONOPOLY


Od 20 lutego internauci mogą głosować jakie polskie miasta znajdą się w naszej narodowej wersji gry Monopoly. Walka potrwa miesiąc i zadecyduję o ostatecznym kształcie. Czy na planszy znajdą się również Gdynia, Sopot i Gdańsk?

Źródło: www.monopoly.pl


Swoje plansze mają już m.in.: Anglicy, Amerykanie, Włosi, Francuzi czy Rosjanie. Teraz przyszedł czas na Polskę i 22 polskie miasta.

Zasady głosowania są proste. Na głównej liście znajduje się 60 miast. Ale można także dodawać miejscowości spoza listy, dając im tzw. dziką kart. Codziennie od 20 lutego do 20 marca internauta, powyżej 13 roku życia, będzie mógł oddać jeden głos. Organizatorzy Monopoly Polska liczą na olbrzymie zainteresowanie zabawą.

Trójmiasto na pewno będzie walczyć o swoją obecność na planszy, na razie jednak nie znamy szczegółów, w jaki sposób się to odbędzie.

Przypomnijmy, że w 2008 roku, o obecność na światowej planszy walczyła Gdynia. Wówczas to w mieście panowało szaleństwo głosowania i udało się, Gdynia dostała dziką kartę. I znalazła się wśród pozostałych europejskich miast takich jak: Montreal, Ryga, Kapsztad, Belgrad, Paryż, Jerozolima, Hongkong, Pekin, Londyn, Nowy Jork, Sydney, Vancouver, Szanghaj, Rzym, Toronto, Kijów, Istambuł, Ateny, Barcelona, Tokio i Tajpej.

Polska edycja gry Monopoly ma pojawić się w sklepach jesienią. Spraw aby Twoje miasto znalazło się na planszy.

Wejdź na polską stronę Monopoly zaloguj się już dzisiaj i zacznij wyścig.

ZKM GDYNIA: PSY I ROWERY POJADĄ ZA DARMO



Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni obiecał wprowadzić dodatkowe ulgi dla swoich pasażerów. W autobusach i trolejbusach za darmo będziemy mogli przewieźć m.in. psa i rowery. Czy nowe regulacje zrekompensują zapowiedzianą na maj 2011 roku podwyżkę ceny biletu z 2,5 na 2,8 zł?


Źródło: www.zkmgdynia.pl


Dotychczas pasażer chcąc przewieźć np. rower, musiał zastanawiać się, wsiadając do autobusu czy trzeba skasować bilet. Niebawem gdyński system ma zostać ujednolicony z gdańskim i ułatwić pasażerom poruszanie się do Trójmieście.

ZKM w Gdyni podaje, że bezpłatnie przewieźć będzie można m.in.:

- rower;
- zwierzęta domowe;
- wózek (nawet gdy nie ma w nim dziecka);
- wózki inwalidzkie;
- narty;
- większy bagaż podręczny.

Dotychczas za przewóz tych rzeczy należało kasować bilet normalny. Za nie posiadanie ważnego biletu pasażer musiał zapłacić 60 zł.

Za przykładem Gdańska gdyński ZKM podnosi także limit wieku dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dotychczas mogli oni jeździć na podstawie biletu ulgowego do ukończenia 22 roku życia, teraz do ukończenia 24 lat. Również limit wiekowy dla użytkowników biletów rodzinnych i pracowniczych podniesiony zostanie do 24 lat.

czwartek, 17 lutego 2011

MANDATY ZA PSIE ODCHODY W GDYNI


Opadł śnieg, a wraz z nim na chodnikach i trawnikach pojawiły się niespodzianki od naszych pupili. Nawet jeśli spodziewamy się kolejnych opadów, które białym puchem zakryją to co niemiłe dla oka, nie rozwiążą one problemu, z którym walczą wszystkie samorządy w Polsce.

Gdyńscy radni, wzorem swoich gdańskich kolegów, postanowili podjąć walkę z psimi odchodami. Strażnicy miejscy, zamiast jak dotychczas tylko pouczać, mieliby wręczać właścicielom czworonogów mandaty (w Gdańsku wynoszą one 500 złotych).Ulepszony projekt ma także na celu stworzenie sieci wybiegów, które działają już w Gdańsku. Jeszcze w lutym odbędzie się spotkanie, podczas którego gdyńscy radni postarają się rozwiązać psi problem.

W ramach gdyńskiego projektu "Pies w wielkim mieście" w Gdyni rozlokowano już podajniki z bezpłatnymi torebkami do usuwania psich ekskrementów. Niestety ten pomysł nie przyjął się i nie zmobilizował gdynian do sprzątania po swoich pupilach.

Pies w wielkim mieście
Źródło: www.pies.gdynia.pl


Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim wiele obowiązków, o których niestety większość właścicieli czworonogów zapomina. Wiosna zbliża się wielkimi krokami. O tym czym wielkimi krokami będziemy musieli mijać psie odchody przekonamy się już wkrótce.

poniedziałek, 14 lutego 2011

HEL ZIMĄ | FOKARIUM SZTORM BURSZTYN - KAMPANIA REKLAMOWA


promocja > Hel zaprasza zimą

W Trójmieście i Rumii pojawiło się kilka billboardów zapraszających turystów do Helu. Nietypowym elementem jest to, że zachęca do odwiedzin zimą.


HEL POZA SEZONEM
świeża ryba prosto z kutra, sztormy, bursztyn na plaży

Władze Helu, we współpracy ze Stacją Morską UG i Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego kuszą takimi hasłami jak jod, puste plaże, spokój, najlepsze ryby i oczywiście fokarium. Trzeba przyznać, że jest to idealny zestaw urlopowy tudzież weekendowy, dla zmęczonego mieszczucha. Nic tak nie relaksuje jak ucieczka od tłumu ludzi na pustą plażę, która nie jest częstym widokiem w sezonie letnim. Wzrasta też szansa na znalezienie kawałka bursztynu i nawdychanie się cennym dla zdrowia jodem w związku z częstszymi w tym okresie sztormami. Niewiele turystów o tym wie, ale latem, w czasie kiedy tłumnie odwiedzają miejscowości nadmorskie w celu zjedzenia świeżej ryby, większość z nich jest objęta okresem ochronnym. To co podają na talerzu tutejsze restauracje niewiele różni się od posiłku z drugiego końca Polski. Natomiast jesienią, zimą i wczesną wiosną można skosztować prawdziwie świeżej ryby, niemal prosto z kutra!


PÓŁWYSEP HELSKI ZIMĄ
brak korków, wolne pokoje, puste plaże, fokarium bez kolejek

Inną niedogodnością szczytu letniego sezonu urlopowego jest niemal wieczny korek na wjeździe i wyjeździe z Półwyspu, podczas gdy zimą na tej samej drodze stosunkowo rzadko mija się inne samochody. W konsekwencji, nie ma problemu z zakwaterowaniem, a wycieczka do fokarium nie musi kończyć się polowaniem na miejsce przy barierce, aby zobaczyć foki w czasie karmienia. Poza tym, późną zimą rodzą się młode foczki, które przy odrobinie szczęścia można zobaczyć na własne oczy (choć z daleka), lub przez kamerkę w muzeum fokarium.

Dla lokalnych mieszkańców natężenie letnich turystów też jest problemem. Choć wielu z nich żyje z turystyki, wolałoby gościć wczasowiczów także o innych porach roku. Nie musieliby zamykać restauracji i kawiarń. Być może znów przez cały rok funkcjonowałby jedyny w mieście sklep rybny "To-Tu", znany ze znakomitych sałatek i innych potraw rybnych. Wielu mieszkańców liczy też na kursowanie tramwaju wodnego dłużej niż przez 2 miesiące w roku. Przełożenie decyzji o letnim urlopie na inną porę roku, zmniejszyłoby być może korki i problemy z komunikacją zbiorową, która sprawia, że autochtoni w sezonie letnim stają zakładnikami własnego miasta.


HEL - NATURA kontra BIZNES

Zrównoważenie ruchu turystycznego i wydłużenie sezonu urlopowego ma na celu nie tylko aspekty ekonomiczne, ale także ekologiczne. Wczasowicze wywierają ogromną presję na środowisko Półwyspu Helskiego, unikalne pod względem także przyrodniczym, o czym świadczy chociażby to, że w leży obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, wpisany jest na listę obszarów chronionych Natura 2000 i Konwencji Helsińskiej.

Nie bez winy pozostają lokalni, chciwi "biznesmeni". W swoim egoizmie nie mają pojęcia o tym, że np. powiększanie swoich kempingów poprzez wycinkę przybrzeżnych trzcinowisk pozbawia ryb miejsca do rozrodu a w konsekwencji ich wnuków ryby na talerzu. Popularne beach cluby, choć są miejscem doskonałej zabawy przyczyniają się do destrukcji wydm, zakłócają też spokój lokalnym zwierzętom.

Z kolei przyjeżdżający samochodami turyści niszczą pobocza trasy 216 biegnącej do Helu, często nie zdając sobie sprawy, że łamią prawo, gdyż prawie na całej jej długości jest zakaz zatrzymywania się i postoju. Zbyt agresywna antropopresja może pozbawić walorów przyrodniczych dla których Półwysep Helski chroniony jest przez europejskie prawo, co w konsekwencji będzie oznaczać nałożenie na Polskę gigantycznych kar.

Kampania promująca inne oblicze Helu, nieznane letnikom, zdaje się być sygnałem, że lokalne władze powoli zauważają, że nie kempingi i tandetne stoiska z chińskimi pamiątkami są wartością tych okolic, a niezwykła przyroda i położenie geograficzne. Miejmy nadzieję, że będą dalej iść w tym kierunku, a podążą za nimi włodarze innych miast końca (czy jak kto woli - początku) Polski.

/jes/

Zobacz:
Hel w filmie Wszystko co kocham
Tramwaj wodny Trójmiasto-Hel


wtorek, 8 lutego 2011

WAŻĄ SIĘ LOSY HELSKIEGO SZPITALA



W Helu pomiędzy dyrekcją szpitala a miejscowymi radnymi trwają dyskusje nad losem helskiej placówki.

Problemy 115 Szpitala Wojskowego w Helu zaczęły się ponad dwa lata temu. Wówczas Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o przekazaniu helskiej placówki poza resort. Skutki tej decyzji okazały się fatalne: wstrzymanie dotacji na rozwój i rozbudowę. A przede wszystkim poszukiwanie innej większej lecznicy, z którą helski szpital mógłby się połączyć.

Dyrektor szpitala, Weronika Nowara, tłumaczy, że szpital jest w dobrej kondycji finansowej wobec czego nie chciałaby połączenia z lecznicą, która jest zadłużona. Podobnie nie chce związku, który ograniczałby samodzielność dobrze prosperującej placówki w Helu.

Niestety niemożliwe okazało się połączenie helskiej placówki z gdańskim szpitalem MSWiA. Rozważane jest natomiast połączenie z Puckiem lub Wejherowem. Ale w przypadku tych placówek nie byłaby to korzystna umowa, bowiem oba szpitale mają długi, ponadto helski szpital mógłby stracić samodzielność.

Według dyrektor Nowara najkorzystniejsze byłoby powołanie przez gminę Hel własnego SPZOZ i połączenie ze szpitalem.

115 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Helu
Źródło: www.115szpital.eu


115 SzWzP SPZOZ w Helu jest jedyną w mieście przychodnią publiczną, a usługi medyczne przez nią świadczone cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Półwyspu Helskiego. Wysoki poziom usług oraz kompetencja personelu medycznego sprawiają, że w helskim szpitalu leczą się również mieszkańcy Trójmiasta. Ponadto w sezonie wakacyjnym z placówki korzystają turyści z całej Polski oraz zagranicy.

Za Dziennikiem Bałtyckim.

MULTIKINO w GDYNI i GDAŃSKU: BILETY ON-LINE


kina w Trójmieście > Multikino> bilety on-line

Multikino w Gdyni oraz w Gdańsku wprowadziło nowy system rezerwacji biletów. Obecnie w obu kinach, a od marca także w Sopocie, za bilet trzeba zapłacić od razu, w ciągu 15 minut od rezerwacji miejsca, przelewem internetowym.

Po dokonaniu transakcji otrzymujemy potwierdzenie sms-em lub mailem. Po otrzymaniu specjalnego kodu możemy zrealizować bilet poprzez okazanie go pracownikowi kina. Ale uwaga! Wejściówkę można także odebrać nie później niż 15 minut przed seansem.

Nowy system ma przynieść wygodę i oszczędność czasu. Zakup biletu zajmie nam nie więcej niż kilka minut, ominie nas także stanie w kolejkach.

Dotychczas rezerwując bilet podawaliśmy swój adres e-mail, na który dostawaliśmy numer zamówienia. Wejściówkę należało odebrać na minimum 30 minut przed seansem.

Czy decyzja o wprowadzeniu zakupu biletu przez Internet spodoba się kinomanom okaże się niebawem. Z jednej strony, nie będzie już sytuacji, że nie ma wolnych miejsc z powodu rezerwacji, których nikt później nie realizuje. Z drugiej szkoda, że nie można dokonywać tak jak wcześniej zwykłej rezerwacji, tylko od razu trzeba płacić. Ta opcja sprawdzała się, gdy z różnych przyczyn nie udało nam się zdążyć na seans.

wtorek, 1 lutego 2011

KASZUBSKIE PIWO Z BROWARU W CEiPR SZYMBARK



Kolejnej atrakcji turystycznej dorobiło się Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Tym razem powstało coś dla miłośników złocistego napoju - browarnia, która ma serwować gamę piw powiązanych z kaszubszczyzną. Pierwsze otwarcie kadzi 14 maja 2011 r., podczas Majówki Pomorskich Przedsiębiorców. CEiPR przez odnośniki historyczne, patriotyczne i religijne oraz stricte rozrywkowe nazwać można swoistym kaszubskim Disneylandem.



Browar, którego nazwa jest jeszcze nieupubliczniona, będzie serwował piwa według tradycyjnych receptur z sąsiednich ziemi kościerskich i bytowskich. Sztandarowym produktem ma być kartuski mnich, według odnalezionych przepisów Zakonu Kartuzów. Warzone ma być m.in. piwo o smaku kaszubskiej truskawki... Konsumpcja prosto z kadzi lub z pamiątkowych butelek.

Pełną gamę kaszubskich piw będzie można spróbować podczas specjalnej imprezy w stylu słynnego Oktoberfest.



Czytaj też o innych atrakcjach CEiPR:
Dom Do góry Nogami
Dom Powstańca Polskiego z Adampolu

Popularne posty