Google
 

poniedziałek, 27 grudnia 2010

Dom Powstańca Polskiego kolejną atrakcją kaszubskiego CEiPR w SzymbarkuZ tureckiego Adampolu przywieziono kolejny polsko-kaszubski ślad historii, tragicznych dziejów rodaków na obczyźnie. Dom Powstańca Polskiego, bo o nim mowa stanął obok równie przesiąkniętych historią Domu Sybiraka z Irkucka, Domu Trapera Kaszubskiego z Kartuz... w Kanadzie, Dworu Salino spod Wejherowa, Domu Harcerza z Wieżycy i nieco komercyjno-rozrywkowego Domu Do Góry Nogami.

dom powstańca polskiegoŹródło. www.polskalokalna.pl

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku na Kaszubach słynie właśnie z tego, że propaguje historię w niekonwencjonalny i nienudzący sposób - rekonstruując m.in. ww. wspomniane domy, czy też tunel bojowy organizacji partyzanckiej Gryf.

Sprowadzenie i otwarcie Domu Powstańca Polskiego połączono z uroczystościami upamiętnienia 180. rocznicy wybuchu powstania listopadowego.

Adampol nad Bosforem, po upadku powstania listopadowego w I połowie XIX wieku, stał się schronieniem dla weteranów powstań i wojen o Polskę oraz zesłańców na Kaukaz.

Dzięki przeniesieniu Domu do CEiPR-u będzie można na własnej skórze przekonać się w jakich warunkach żyli nasi pradziadowie na obczyźnie. To zasługa Daniela Czapiewskiego, szefa centrum, o którym mówi się, że jest "arystokratą" ducha i pozytywnym przykładem dla innych zamożnych ludzi, jak można być patriotą bez używania patriotycznych sloganów i uczenia historii przez serce...


Przeczytaj też:
o Domie Do Góry Nogami i zobacz inne atrakcje CEiPR w Szymbarku
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty