Google
 

poniedziałek, 27 grudnia 2010

TERMINAL LOTNISKA GDYNIA-KOSAKOWO - PROJEKTlotnisko > Gdynia Babie Doły, Gdynia-Kosakowo

Terminal GA (od General Aviation - rodzaju lotniska, jakim ma być gdyńskie) Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo będzie miał kształt fali smaganej wiatrem, jak przystało na nadmorską lokalizację obiektu.

Źródło. materiały prasowe


Jury nagrodziło jednogłośnie projekt biura ATI Architektura Technika Inwestycje Sp. z o.o. z Warszawy uzasadniając wybór rozwiązaniami funkcjonalno-przestrzennymi oraz oryginalne ukształtowanie bryły, wskazujące na charakter umiejscowienia budynku.

Co ciekawe, architekci warszawskiego biura przyznali się do złamania części warunków konkursowych, np. nie rozdzielono na dwa pomieszczenia bagażowni i sortowni oraz nie zaprojektowano antresoli. Jak widać "chodzenie pod prąd" może zakończyć się pozytywnym skutkiem - nagroda wyniosła 55 tys. zł.

Przedstawiciel zwycięskiego biura - mgr inż. arch. Miłun Trzaskowski powiedział, że podczas projektowania architekci kierowali się ekonomiką przedsięwzięcia, a od strony estetycznej inspirowali się wodą morską i wiatrem.

Do głównego etapu konkursu zakwalifikowanych zostało 6 zespołów. 2. nagrodę dostał zespół JSK Architekci Sp z o.o. z Warszawy. Jury przyznało też 3 wyróżnienia.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy, że pierwsza praca wyróżnia się:
  • kreatywnym spełnieniem technologii modularnej,
  • profesjonalnym rozwiązaniem funkcjonalno-przestrzennym,
  • racjonalnym rozwiązaniem elementów infrastruktury technologicznej,
  • oryginalnym ukształtowaniem bryły,
  • harmonijnymi elewacjami,
  • spójną i konsekwentną architekturą indywidualizującą budynek terminala,
  • kompozycją bryły dobrze wpisanej w otoczenie.
- Niebawem podpisana zostanie z biurem umowa na wykonanie projektu budowlanego - mówi Janusz Stateczny, prezes zarządu portu lotniczego Gdynia-Kosakowo.

Lotnisko ma być gotowe w pierwszej połowie 2012 roku.

- O gdyńskim lotnisku pisaliśmy już w 2008 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty