Google
 

czwartek, 20 listopada 2008

NIEMIECKIE GROBY WOJENNE NA PÓŁWYSPIE. ILU POCHOWANO? - HEL, 17.11.2008

1018 szkieletów i kilkaset elementów umundurowania oraz wyposażenia wojskowego żołnierzy niemieckich - strzępy mundurów, buty, guziki, blaszane nieśmiertelniki, menażki, czy brzytwy - odkopano na powojskowej działce przeznaczonej na sprzedaż w Helu. Spodziewano się wykopać ok. 200 zwłok. A to "znalezisko" to dopiero początek...

Źródło. Magazyn REJSY Polska Dziennik Bałtycki, 14.11.2008.

Przedstawiciele Polsko-Niemieckiej Fundacji PAMIĘĆ wiedzieli o masowych grobach w Helu. W końcu półwysep był najdłużej bronionym przez Wehrmacht skrawkiem Polski. W ostatnich tygodniach wojny przebywało na nim ok. 200 tys. ludzi - zarówno żołnierzy jak i cywilów (obecnie w Helu jest zameldowanych 4045 ludzi). Jakikolwiek nalot bombowy, czy ostrzał artyleryjski Rosjan oznaczał ofiary w ludziach.

Gdzie chowano zabitych, jeśli ogromna część półwyspu została zaminowana przez niemieckich saperów? W masowych mogiłach niedaleko plaż. Po zakończeniu wojny Niemców z okolic i samego Wolnego Miasta Gdańska wysiedlono do RFN/NRD. Pochowani zostali w często nieoznaczonych grobach. O tym wiedzieli nowi mieszkańcy Helu, zwiezieni po 1945 r. Dziś pogrzebani odżywają na nowo... Ich zwłoki, po opisaniu i skatalogowaniu, trafią do wspólnego, symbolicznego grobu pod Szczecinem (Glinna).

Wiadomo już, że odkrycie masowego grobu na działce dawnej jednostki rakietowej w Helu, to nie koniec. W 2009 roku zaplanowano kolejne ekshumacje (bo innego scenariusza członkowie fundacji nie przewidują) w pobliżu tegorocznych działań.

Najbardziej cieszą się chyba przyszli inwestorzy. Oczyszczenie działek pozwoli rozpocząć budowy. Mieszkańców też przestaną straszyć szkielety przeszłości.

2 komentarze:

 1. Anonimowy4/12/08 14:43

  No proszę, jakie to ciekawostki można wyszukać...
  A swoją drogą to dość interesujące- tak móc popatrzeć jak powoli z piasku wyłaniają się różne, dziwne i stare rzeczy...

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy14/9/10 21:17

  kup wykrywacz i sproboj jaka to frajda

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty