Google
 

środa, 18 listopada 2009

GALERIA RUMIA - KOLEJNE (NIE)POTRZEBNE CENTRUM HANLDU?

Galeria Rumia swoje podwoje otworzy 19 listopada 2009 roku. Będzie to swoiście historyczna data dla miasta z tzw. Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Oto bowiem Rumia doczekała się wielkiej trójcy - hipermarketowej. Do Portu Rumia Auchean i Castoramy dołączyła Galeria Rumia.

Galeria Rumia jeszcze podczas prac wykończeniowych. Źródło. rumia.naszemiasto.pl


Nie żebym był zdeklarowanym przeciwnikiem powstawania przybytków handlu - zdarza mi się przecież korzystać z ofert hipermarketów. To także miejsca pracy (a każdy chciałby przecież pracować), źródła samorządowych dochodów z podatków (w końcu za coś trzeba łatać dziurawe drogi, sieci wodociągowo-kanalizacyjne i budżety miast i wsi), et cetera.
Jedno czego nie mogę zrozumieć to multiplikacja. Gdzie powstaje jedno centrum handlowe, zaraz musi powstać kolejne i kolejne. I powtarzane jak mantra zdania o konkurencji jako dźwigni postępu i dobrobytu, itp., niestety, do mnie nie przemawiają.
Z całym szacunkiem - po co Rumianom kolejne centrum handlowe? Zapewne uda się w nim spędzić cudowny rodzinny wieczór, przekupując siebie kolorowymi, błyszczącymi bibelotami, których może nawet nie uda się ani razu wykorzystać, przyprawić siwych włosów patrząc jak sąsiad kupuje większy i nowocześniejszy model plazmowego telewizora, zapisać się do zakonu kredytobiorców i szarpać zdrowie z nerwami na spłaty rat...
Dziekuję nie! Wolę książkę poczytać, pogadać ze znajomymi na Skypie, GG, naszej-klasie, pójść na spacer w odwrotną stronę niż do stalowo-betonowo-szklanych bunkrów.
Ale wszystkim co wolą inaczej życzę powodzenia!

Acha! Najbliższym sąsiadom Galerii Rumia współczuję. Korków miało nie być (a się robią po zmianie układu drogowego), miało być cicho i spokojnie (a hałasowali już podczas budowy niemiłosiernie), bezpiecznie też (szczególnie jak zaczną kursować samochody dowożące towar).

Przebudowa skrzyżowania wyszła jak wyszła, ale majstersztykiem jest stanowisko inwestora i władz miasta (za NaszeMiasto.pl):

  • Ryszard Grychtoł, wiceburmistrz Rumi - Obecna przebudowa skrzyżowania nie jest rozwiązaniem idealnym, jednak takiego, w pełni bezkolizyjnego, w tym miejscu wykonać się nie da. Wykreowanie dwóch dodatkowych pasów ruchu zwiększy przepustowość. Po otwarciu galerii z pewnością ruch się mocno nasili i możliwe, że powstaną korki. Z czasem powinno to jednak właściwie funkcjonować.
  • Monika Łukawska, rzeczniczka prasowa spółki Polimeni, inwestora i właściciela Galerii Rumia - Wydaje mi się, że dużo większym problemem była budowa obiektu, aniżeli samo jego funkcjonowanie. Najgorsze już za nami, czyli robienie odwiertów, lanie betonu itp. prace budowlane. W rumskiej galerii nie będzie żadnego sklepu wielkopowierzchniowego, a do takich właśnie przyjeżdżają największe i najczęstsze dostawy. Na pewno pierwsze dni po otwarciu będą uciążliwe z punktu widzenia komunikacji, ale myślę, że po pierwszym weekendzie sytuacja uspokoi się.


Galeria Rumia.

Galeria Rumia w liczbach
  • ok. 52 miliony euro - wartość inwestycji
  • 39 tys. - metrów kwadratowych powierzchni
  • 3 - poziomy handlowe (jeden podziemny)
  • 460 - nowych miejsc parkingowych na 4-poziomowym parkingu
  • 250-300 - tyle miejsc pracy może dać.
Galeria powstała na terenie dawnej garbarni, w rejonie ulic Sobieskiego, Sabata i Kombatantów (dawniej H. Sawickiej).

Pozazdrościć tylko mieszkańcom Juraty i Pucka, gdzie ten sam inwestor przymierza się do budowy podobnych galerii...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty