Google
 

poniedziałek, 9 listopada 2009

JESIENNO-SMUTNE PARADY NIEPODLEGŁOŚCI - GDYNIA i GDAŃSK - 11.11.2009

Piłsudski nie na Kasztance, ale... w mercedesie, Szwadron Krakusów na koniach, piechota rodem z Księstwa Warszawskiego i inne atrakcje będzie można zobaczyć na ulicach Gdyni i Gdańska 11 listopada 2009 roku.


Tego szczególnego dnia odbędą się w Trójmieście tradycyjne Parady Niepodległości. Pierwsza ruszy kilka minut po wpół do 11 z Targu Rybnego w Gdańsku. Gdy 2 godziny później gdańszczanie świętujący Święto Niepodległości dotrą pod pomnik Jana III Sobieskiego, gdzie tradycyjnie odczytany zostanie manifest niepodległościowy, w Gdyni ruszy parada z Placu Konstytucji, koło dworca PKP w Gdyni Głównej Osobowej. Barwny (chociaż w dominującej biało-czerwieni) i głośny pochód przejdzie pod płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.


Fragment Parady Niepodległości w Gdańsku wg Trojmiasto.pl

Podczas gdańskich i gdyńskich obchodów będzie można przyjrzeć się zabytkowym samochodom (zapowiadany udział miłośników automobili), różnorakim formacjom wojskowym - od średniowiecznych rycerzy, przez huzarów i piechotę z czasów napoleońskich, po oddziały bardziej współczesne. Do tego orkiestry dęte, chóry, harcerze, kibice lokalnych drużyn ekstraligowych, w Gdańsku - carillion, a w Gdyni - Bractwo Kurkowe.


Po mszy za ojczyznę o godz. 12 w bazylice Mariackiej w Gdańsku na placu przed kościołem rozdawana będzie gorąca, żołnierska grochówka.

Czyli promyk ożywienia w smutne, jesienno-zimowe dni. Polacy mają to to siebie, że lubią czerpać "radość" z melancholijnych dni. Zamiast świętować Niepodległość w słoneczny, ciepły 3 Maj, wolimy masochistycznie kultywować ją 11 listopada. Dziwić się później niskiej "patriotycznej" frekwencji, gdy za oknami szaro, buro i mokro...


Parada Niepodległości 2009 - trasa w Gdyni.


Parada Niepodległości 2009 - trasa w Gdańsku.

1 komentarz:

Popularne posty