Google
 

poniedziałek, 20 kwietnia 2009

EKSPLORACJA DĘBOWEJ GÓRY, KĘPY OKSYWSKIEJ i DĘBOGÓRZA - kwiecień 2009

Zapowiada się ciekawe stanowisko archeologiczne w... Gdyni. Podczas poszukiwań sztandaru I Morskiego Pułku Strzelców na terenie walk o wzgórza Kępy Oksywskiej w Gdyni-Pogórzu (m.in. na Dębowej Górze), w Dębogórzu i Kosakowie, eksploratorzy i archeolodzy natknęli się na pozostałości z epoki... brązu i masę pozostałości wojennych z walk 1939 i 1945 r.


Eksploracja Dębogórza i Kępy Oksywskiej, Gdynia.

Poszukiwacze z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża, Towarzystwa Przyjaciół Sopotu i Towarzystwa Poszukiwaczy Perkun podczas pierwszego weekendu poszukiwań sztandaru (legalnych!) wykopali niemieckie hełmy, łuski pocisków moździerzowych, łuskę do polskiego karabinu przeciwpancernego UR (rzadkość), bagnet z 1939 r., świetnie zachowanego Mausera.

Ale to nie wszystko. Gdzie dawniej była wieś Dębogórze odkryto krzyżyk, prawdopodobnie z XVI/XVII wieku oraz skorupy i fragmenty biżuterii datowane na epokę brązu (2,2 tys. lat p.n.e.). Gdy w teren przy kościele w Kosakowie ruszył operator georadaru natrafiono na fundamenty kościoła, rozebranego przez Niemców w 1940 roku, bo... przeszkadzał lądującym na lotnisku w Babich Dołach samolotom Luftwaffe.

Poszukiwacze i archeolodzy rusza ponownie w teren Dębogórza ok. połowy maja. Ich głównym celem jest wciąż odnalezienie tajemniczo zaginionego sztandaru I MPS w Gdyni.

Ciekawe, co jeszcze znajdą w gdyńskiej ziemi...

Źródło. Dodatek Trójmiasto Polski Dziennika Bałtyckiego (17.04.2009)


Dębowa Góra (kaszb. Dembòwô Gòra) - osiedle domów jednorodzinnych w Gdyni, w granicach dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Jest częścią większego osiedla noszącego nazwę Wiczlino Wybudowanie. Położone wzdłuż odnogi ulicy Chwarznieńskiej rozciągającej się skrajem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w pasie Wzgórz Chwaszczyńskich.
Miejscowość wzmiankowana już w XVII w. – razem z sąsiednimi: Niemotowem i Brzozową Górą. Wszystkie trzy wchodziły w skład tzw. Chylońskich Pustek – osad położonych w otoczeniu ówczesnej wsi Chylonia. W granice Gdyni osadę włączono w 1973 roku.
(za Wikipedią)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty