Google
 

czwartek, 2 kwietnia 2009

WRAK BREMERHAVEN - MORZE BAŁTYCKIE, WŁADYSŁAWOWO, PÓŁWYSEP HELSKI

Wrak transportowego statku Kriegsmarine - Bremerhaven - zidentyfikowano na polskich wodach terytorialnych, 16 mil morskich od Władysławowa (kierunek północny). Niemiecki statek leży 66 metrów pod wodą.

Źródło. Polska Dziennik Bałtycki, 2.04.2009 r. Reprod. Kaczor

Wrak z II wojny światowej zidentyfikowali gdyńscy nurkowie i urzędnicy morscy. Użyto do tego podwodnych fotografii pozostałości statku i urządzeń sonarowych.

Osławiony określeniem pływającego obozu koncentracyjnego w Policach (okol. Szczecina) Bremerhaven został zatopiony w październiku 1944 r. przez radzieckie lotnictwo, gdy wywoził z Gdańska żołnierzy i pierwszych uciekinierów z Prus Wschodnich. Z 3171 pasażerów uratowano 2795.


Bremerhaven to kolejny - po Grafie Zeppelinie, Goyi, Gustloffie i Generale von Steuben - "odnaleziony" w Bałtyku wrak niemieckiego statku wojennego. W czeluściach morza spoczynek znalazło ok. 18 tys. ludzi, którzy byli nimi ewakuowani pod koniec II Wojny Światowej.

Jak często Bremerhaven był dotychczas penetrowany przez nurków? Trudno powiedzieć z racji niekontrolowanych eksploracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty