Google
 

wtorek, 2 marca 2010

TOPOLE Z BULWARU SZWEDZKIEGO WYCIĘTE - GDYNIA

Wyobrażacie sobie ogołocony z drzew Bulwar Szwedzki, sąsiadujący ze Skwerem Kościuszki w Gdyni? Teraz jest to już realne. Dorodne topole rosnące przy Parku Rady Europy poszły pod topór!

Fot. KaczorTopole mają zniknąć z Bulwaru Szwedzkiego, Gdynia.

Źródło. materiały prasowe UM Gdynia

Z wnioskiem o wycięcie drzew zwrócił się do władz miasta gdyński Zarząd Dróg i Zieleni, uzasadniając to troską o bezpieczeństwo spacerowiczów - że niby drzewa są już puste w środku i któryś kolejny sztorm może je powalić, oraz zmiany koncepcji Ogrodnika Miasta na wygląd Bulwaru Szwedzkiego.

Władze miasta skwapliwie zgodziły się na wycinkę drzew. Pod topór więc pójdzie 54. dorodnych, ok. półwiecznych topól, wysokich na ok. 20 metrów.

Tylko czy ktoś pomyślał jaki "atrakcyjny" widok odkryją wycięte drzewa? Tyły mariny gdyńskiej, gastronomiczne budki i quasi park rozrywki - rodem z PRL - nie tworzą przyjemnego widoku (aczkolwiek smażone rybki w niektórych lokalach są godne polecenia). Goły Bulwar Szwedzki będzie po prostu straszył, a Gdynia straci kawałek ze swych zielonych płuc, o które coraz trudniej w centrum. Ciekawe, co Ogrodnik Miejski zasadzi na miejsce wyrżniętych topólek...?

Podejrzewam, że kolejna wycinka zrobiona "po cichu" - co prawda, plakaty z decyzją administracyjną porozwieszano, ale o konsultacjach społecznych w tej sprawie raczej nie było słychać - zbulwersuje wielu gdynian. Zamiast zachować dorodne drzewa np. wypełniając ubytki wnętrza pnia, postanowiono się ich najprościej pozbyć. W tłumaczenie, że topole alergizują nie wierzę i dodatkowo są na to medyczne dowody - co najwyżej drażnić alergików może puch topoli (występuje w czerwcu i pod koniec lata).

3 komentarze:

 1. Topole nie bardzo zasłaniają tyły Mariny. Topole to relikt z PRL. Niższa roślinność zdecydowanie doda uroku temu miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy3/3/10 02:52

  A to nie jest Park Rady Europy? A nie Bulwar Szwedzki..

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy4/3/10 15:56

  Jaki Park? Pewnie ze Bulwar! - nawet na zalaczonym pismie urzedowym stoi jak byk lokalizacja wycinki! Co za ludzie nieczytelni...

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty