Google
 

poniedziałek, 25 kwietnia 2011

WYDOISZ KROWĘ SAM W MUZEUM PGR W WICKUZniknęły z powierzchni Polski w 1993 roku (utworzone zostały 1 stycznia 1949 r.). Miały szerzyć przewodnią misję socjalistycznej jedności ludu robotniczego wsi dla miast. Jednak jak wszystko narzucone spotkało się ze sprzeciwem ludzi, brakiem dbałości, a wręcz marnotrawieniem sił i środków. Chodzi o Państwowe Gospodarstwa Rolne, czyli PGR. Kolejny relikt PRL.Jednak najmłodsze pokolenie może nie wiedzieć co to była gospodarka planowa, dlaczego duże gospodarstwa mogło mieć tylko państwo, jak wyglądała codzienność pracowników PGR. Stąd pomysł władz Wicka w powiecie lęborskim (ok. 60 km do Małego Trójmiasta Kaszubskiego) na powołanie Muzeum PGR.

W dawnym PGR-ze w Krakulicach, Skarszewie lub Wicku można będzie - poza przedmiotami stricte rolniczymi, zdjęciami i dokumentami - samodzielnie wydoić krowę, zaorać pole lub wziąć udział w zbiorze kartofli. Na razie trwa zbiórka pamiątek. Kiedy tylko muzeum otworzy podwoje, na pewno o tym poinformujemy!


W okolicach Wicka powstać ma pierwsze Muzeum PGR na Pomorzu.

2 komentarze:

  1. Anonimowy24/9/11 16:11

    Muzeum PGR jest już w miejscowości BOLEGORZYN, powiat drawski w byłym województwie koszalińskim (aktalnie zachodniopomorskie). Po co zgapiać pomysł???

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy24/9/11 21:54

    Dokładnie zgadzam się z przedmówcą. Byłem w Bolegorzynie w I-wszym w Polsce Muzeum PGR. Byłem tam wraz z rodziną akurat w dzień otwarcia 22 lipca 2008 roku oraz w tym 2011 roku, latem. Muzeum bardzo od tamtego momentu się rozwinęło, przybyło wiele nowych eksponatów itp. Jestem pod wielkim wrażeniem. Życzę dalszego rozwoju i zwiedzających

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty