Google
 

poniedziałek, 30 marca 2009

MASOWY NIEMIECKI GRÓBY W RUMI? - MARZEC 2009

Najpierw na Helu, później w Malborku. Wkrótce w Rumi? Szczątki niemieckich żołnierzy Wehrmachtu prawdopodobnie są pod... Szkołą Podstawową nr 1 w Rumi. Ciekawe "towarzystwo" mają uczniowie...

Goniec Rumski (str. 9) - 27.03.2009 r. Reprodukcja Kaczor

Przy szkolnej sali gimnastycznej natrafiono na szkielety hitlerowskich żołnierzy w 2006 i 2007 r. Dlaczego wówczas nie przeprowadzono kompleksowego sprawdzenia terenu, skoro według dokumentacji wojskowej i Czerwonego Krzyża wynika, że w Rumi zbiorowa mogiła żołnierska jest? Ciężko stwierdzić.

Gdy temat rozbudowy placówki - wybuchła z tego powodu afera w samorządzie, ma być referendum - powrócił, ucieszyli się przedstawiciele Fundacji Pamięć. Liczą, że dotrą do "epicentrum" masowego pochówku niemieckich żołnierzy.

Czy odkrycie będzie porównywalne z ilością szkieletów w Helu (gdzie, nota bene nie przeprowadzono pełnego rekonesansu), albo w Malborku (szczątki ok. 2 tys. ludzi). Gdzie jeszcze na Pomorzu w zbiorowych mogiłach leżą pokonani II Wojny Światowej? Mówi się o okolicach bytowskiego zamku, może okolice Lęborka lub Słupska.

Jakkolwiek oceniać agresję niemiecką i okupację 1939-1945 to z moralnego punktu widzenia i spokoju narodowego ducha wieczny spoczynek należy się nawet nieprzyjaciołom (myślę, że wg. zasady traktuj bliźniego, jak sam chciałbyś zostać potraktowany)...

1 komentarz:

  1. Anonimowy15/6/10 09:48

    Wiem, ze to już po fakcie ,ale odkryte groby sze szczątkami niemców spoczywają przy wczesniejszym kościele ewangelickim, czyli wszystko OK, z tym, że po wojnie z koscioła powstała sala gimnastyczna, a groby pozostały.
    Jest to poświecona ziemia przykościelna, a że teraz boisko to co...

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty