Google
 

środa, 11 lutego 2009

KSIĘŻNA KASZUB Z DANII PRZYJEDZIE NA ZJAZD KASZUBÓW?

Duńczycy zabiorą nam Kaszuby? Jak donosi Polska Dziennik Bałtycki ziemie kaszubskie to lenno skandynawskich władców od XIII wieku! Oby Duńczycy nie wpadli na pomysł Karola X Gustawa, który podczas Potopu Szwedzkiego zaanektował Kaszuby do korony Duńsko-Szwedzko-Norweskiej :p To dlatego jego potomkini - królowa Małgorzata II Gluckburg jest księżną Kaszub.

Źródło. pomorze.naszemiasto.pl

Pomysł zaproszenia koronowanej głowy na tegoroczny Zjazd Kaszubów w Bytowie jest genialnym posunięciem promocyjnym i marketingowym - nawet jeśli sama królowa nie nawiedzi swoich "poddanych", a wyśle królewskiego herolda.

Cóż - codziennie odkrywamy jakieś ciekawostki. Więc teraz krótki w(y)stępniak historyczny - duński król Waldemar II Zwycięski w średniowieczu podbił zachodniopomorskie ziemie (z Kaszubami). Również Eryk II, król Dani, Norwegii i Szwecji tytułował się księciem Kaszub, "za co" został pochowany na Pomorskiej ziemi (jako jedyny w historii król). Potem był szwedzki potop Karola X Gustawa.

Do książek savouir-vivre'u studiować dworską etykietę! :>

2 komentarze:

  1. Anonimowy9/7/14 13:06

    Również Eryk II, król Dani, Norwegii i Szwecji tytułował się księciem Kaszub, "za co" został pochowany na Pomorskiej ziemi (jako jedyny w historii król)Co za bzdury. Eryk był Gryfita. Urodził się i zmarł w Darłowie.Wychowywał się na dworze Duńskim.

    OdpowiedzUsuń
  2. Eryk urodził się w Darłowie 1382 r. jako Bogusław. Był synem Warcisława VII, księcia słupskiego. Jego babką była księżniczka duńska Ingeborga. W wyniku przedwczesnej śmierci Olafa II, nastoletniego władcy, tron Danii spotrzebował następcy. Bogusław został koronowany na króla Danii, Szwecji i Norwegii. Rządził niemal całą Skandynawią. Zmarł w 1459 r. w rodzinnym Darłowie, gdzie do dziś znajduje się jego grób.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty