Google
 

czwartek, 29 lipca 2010

Prakaszubskie legendy do odkrycia w Pierszczewie k. Jeziora Zamkowisko

Skarb ukryty w jeziorze oraz tajemnicza i złowieszcza biała dama go strzegąca. Prastare grodzisko na wzniesieniu, po którym zostały tylko legendy. Cmentarzysko kurhanów w leśnej gęstwinie. Prasłowiański szlak handlowy łączący Posnani (Poznań) i Gyddanyzc (Gdańsk). To wszystko atrakcje czekające wciąż na odkrycie i zgłębienie w maleńkiej, kaszubskiej wsi Pierszczewo koło Jeziora Zamkowisko niedaleko Stężycy.


Okolice Pierszczewa pełne tajemnic do odkrycia.

Najstarsi mieszkańcy miejscowości pamiętają opowiadane z dziada pradziada legendy o złowieszczej kasztelance Uniradzie, która zazdrośnie strzeże zatopione w odmętach Jeziora Zamkowisko w skarby dawnego, potężnego rodu Prisnów, których grodzisko wznosiło się na Górze Zamkowej. To tutaj bowiem jeszcze przed nastaniem Piastów kursowały rzymskie karawany handlowe z drogocennym bursztynem znad Bałtyku przez Posnanię do centrum Imperium. Nic dziwnego, że w okolicy osiedlili się wczesnośredniowieczni Skandynawowie i Słowianie. Śladem ich bytności jest ponad 3 tysiące kurhanów na obszarze kilku kilometrów kwadratowych wokół Uniradza i Przewozu. Ostatnio na pamiątkę okrutnej Unirady i jej grodu we wsi postawiono obelisk.

Warto wybrać się do tajemniczego Pierszczewa i posłuchać magnetyzujących i pobudzających wyobraźnię opowieści rodowitych mieszkańców.

5 komentarzy:

 1. Anonimowy24/8/10 16:43

  W Pierszczewie niedaleko od tego jeziora mieszka mój wujek i jeżdżę tam co roku. Legenda z nim związana jest piękna ale samo jezioro jeszcze piękniejsze- czyste jak kryształ a położone w przepięknej okolicy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta historia brzmi bardzo ciekawie. Najbardziej lubię legendy lokalne. Z chęcią poznałbym szczegóły tej opowieści :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy8/7/11 10:44

  byłem tam wczoraj??? jest tam super pozdro

  OdpowiedzUsuń
 4. Chcialbym tam byc ale niestety jestem na cholernej obczyznie "za clebem".

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy8/1/14 19:13

  Ja mieszkam nie daleko i powiem wam że słyszałam całkiem innej historii o jakiejś kobiecie która wpadła do studni

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty