Google
 

sobota, 28 maja 2011

ŁAWECZKA KAJKO i KOKOSZA, REKONSTRUKCJA MIRMIŁOWA | KASZUBY, SOPOT


Okładka pierwszego komiksu z przygodami Kajka i Kokosza.
Źródło. komikslandia.pl

Kto nie zna humorystycznych, ale i o satyrycznym oraz edukacyjnym zabarwieniu przygód Kajka i Kokosza (vel Kajtek i Koko), księcia Mirmiła, Jagi i jej męża Łamignata oraz budzących raczej politowanie niż strach przywódców zbójcerzy Hegemona i Kaprala oraz niesamowitych Borostworów? Być może klasyki polskiego komiksu - zaczytujący się (o ile w ogóle czytają) w Spider-Many, Batmany i Mangę - nastolatkowie nie kojarzą. Za to wielu z pokolenia lat '70 i '80 XX wieku wciąż łezka zakręca się w oku.


Zobacz film fana Kajko i Kokosza o ich twórcy.

Dla nich wszystkich niesamowitą gratką może okazać się zaproponowana niedawno inicjatywa uczczenia bohaterów komiksów Janusza Christy i samego twórcy (zmarł w wieku 74 lat, po ciężkiej chorobie, 15 listopada 2008 r. w Sopocie, gdzie mieszkał od 1945 r.).

W oczekiwaniu na powstanie repliki Mirmiłowa, w Sopocie ma stanąć ławeczka Kajka i Kokosza! Rozważane są Plac Przyjaciół Sopotu na końcu Monciaka (tu każdy na pewno ławeczkę znajdzie), koło kościoła św. Jerzego na początku Monciaka (plusy podobnie jak w poprzedniej lokalizacji), w Łazienkach Północnych (trochę słabsza lokalizacja z uwagi na oddalenie od centrum) oraz w pobliżu mieszkania Christy przy ul. Wybickiego (najgorszy z pomysłów - nikt nie trafi do kamienicy tuż pod lasem).

Sam gród Mirmiła od lat zapowiadany jest na Grodzisku. Jednak może okazać się, że sopockich samorządowców ubiegnie inny z wielbicieli bohaterów Christy - kaszuba Daniel Czapiewski (tak, ten od Domu Do Góry Nogami w CEiPR w Szymbarku). Jak zdradził, już prowadzone są rozmowy o zagospodarowaniu dawnego grodu z X wieku, legendarnego Zamkowiska, na górze Pierszczewie koło Wieżycy. - Christa wszystko narysował, każdy szczegół i detal Mirmiłowa wzorowanego na średniowiecznych grodach - mówi Czapiewski.

Gdzie waszym zdaniem powinny stanąć ławeczka Kajka i Kokosza oraz Mirmiłowo?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty