Google
 

czwartek, 24 kwietnia 2008

GŁÓDŹ ZAMIAST GOCŁOWSKIEGO, cz. 2

abp gocłowskiAbp. Gocłowski dostał sporo pożegnalnych prezentów np. bursztynowe pióro, muszlę płetwopława, ikonę Judy Tadeusza, bogato zdobiony arnat. Gdańsk, Katedra Oliwska, sobota 19 kwietnia 2008, godz. 12:00. Fot. Kaczor

Część 1 - Głódź zamiast Gocłowskiego

Sławoj Leszek Głódź

Niestety, trójmiejscy katolicy wpadli z przysłowiowego deszczu pod rynnę. Na następcę abp. Gocłowskiego Benedykt XVI wyznaczył abp. Sławoja Leszka Głodzia, dotychczasowego biskupa diecezji warszawsko-praskiej.

Jego kandydatura wywołała niemałe poruszenie na Wybrzeżu Gdańskim. Lech Wałęsa stwierdził wręcz, że abp. Głódź na tronie gdańskim to "nieszczęście i pokaranie". Przedstawiciele kultury i nauki przygotowali nawet specjalny list protestacyjny w tej sprawie do Watykanu. Abp. Gocłowski swoje zdanie sprzeciwu wysłał do papieża. Skąd taka niechęć? Abp. Głódź to eurosceptyk i konserwatysta. Jednocześnie ma zdjęcia z prominentnymi politykami wszystkich stron polskiej sceny politycznej. To o nim mówi się "ojciec chrzestny" koalicji PiS-LPR-Samoobrona. W sprawie Radia Maryja i kierującego nim ojca Rydzyka nie zrobił nic, chociaż jest przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu i Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja... Często wręcz udziela sie na antenie kontrowersyjnej rozgłośni z Torunia.

- Zamiast korzystać z weekendu i ładnej pogody, siedzicie ze mną w tej bazylice. Dziękuję Wam, że byliście podczas tej mojej trochę za długiej posługi - mówił na zakończenie jubileuszowej mszy abp. Gocłowski. - Kościół trwa. Papież Benedykt XVI wyznaczył mojego następcę. Przywitamy go 26 kwietnia... Z radością. Niech Bóg mu błogosławi. A nowy arcybiskup niech pamięta o specyfice, osiągnięciach i nadziejach wiernych ziemi gdańskiej.

Jak więc po tych słowach w południe 26 kwietnia 2008 nowego arcybiskupa przywitają wierni? Naszła mnie słodko-gorzka myśl, że w drodze z Warszawy do Gdańska abp. Głódź weźmie ze sobą ojca Rydzyka, by ten postawił na nogi wydawnictwo SM i "naprostował" światopogląd wiernych z Trójmiasta. Dziwne uczucie... - prałat Jankowski w centralnym punkcie gabinetu ma już powieszoną podobiznę nowego arcybiskupa...

Abp. Tadeusz Gocłowski był piątym, jak dotychczas najdłużej sprawującym urząd, metropolitą gdańskim (diecezji przemianowanej na archidiecezję).

Więcej o abp. Gocłowskim -
O abp. Sławoju Leszku Głodziu.

Galeria zdjęć
19 kwietnia 2008 - msza pożegnalna abp. Gocłowskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty