Google
 

czwartek, 24 kwietnia 2008

GŁÓDŹ ZAMIAST GOCŁOWSKIEGO, cz. 1

głódź gocłowskiTadeusz Gocłowski, Katedra Oliwska, sobota 19 kwietnia 2008, godz. 10:50.


Zamiana biskupów. Abp. Gocłowskiego zastąpi abp. Głódź

Stało się... Wszystko kiedyś się kończy... "Zamienił stryjek siekierkę na kijek?" Ciekawe, czy któreś z tych pytań przemknęło przez głowę 77-letniego arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, od 17 kwietnia 2008 roku eksmetropolitę archidiecezji gdańskiej, który sprawował rząd dusz przez 24 lata (najpierw jako biskup gdański, a od 1992 roku jako arcybiskup metropolii gdańskiej). Urzędujący papież Benedykt XVI na jego następcę wyznaczył apb. Sławoja Leszka Głodzia, kapelana Wojska Polskiego RP. Ingres (wstąpienie na urząd) nowego metropolity odbędzie się 26 kwietnia o godz. 12.

Tymczasem 19 kwietnia ok. 2 tys. wiernych z Trójmiasta i okolic wypełniło bazylikę archikatedralną w Gdańsku-Oliwie, by uczcić 25-letni jubileusz sakry biskupiej abp. Gocłowskiego i - nieformalnie - pożegnać przechodzącego na emeryturę kapłana. Była okazja do życzeń, podarunków, wspomnień...

Kilka nasunęło się i mnie.

Tadeusz Gocłowski

Początki sprawowania opieki duszpasterskiej abp. Gocłowskiego znikają w pomroce pamięci. Szczerze mówiąc wówczas nie zwracałem na sprawy kościelne większej uwagi... Chociaż kilkakrotnie udało mi się bezpośrednio rozmawiać z metropolitą.

Pamiętam, że szczególną atencją traktował (i do dziś tak robi) Lecha Wałęsę, przywódcę pierwszej Solidarności i pierwszego prezydenta III RP. Wsparcie abp. Gocłowskiego z pewnością podtrzymało na duchu działaczy rodzącej się Solidarności w najgorszych dniach stanu wojennego. I tego wkładu nie można eksmetropolicie umniejszać.

Za to afera z wydawnictwem Stella Maris (milionowe malwersacje finansowe szefa wydawnictwa i kapelana księdza arcybiskupa w jednej osobie), specjalne msze w parafiach Trójmiasta ze zbieraniem "ofiar" na gdańskie seminarium, pogrzeb Nikodema NIKOSIA S., rzekomego szefa pomorskiej mafii w katedrze oliwskiej, czy przepychanki z prałatem Jankowskim (historia o tym człowieku na dłuższa opowieść), albo ostatnie mediowanie w rozmowach Donald Tusk - Jarosław Kaczyński w sprawie koalicji PO-PiS według mnie ciemnym cieniem kładą się na okresie jego przewództwa... część 2

Galeria zdjęć
19 kwietnia 2008 - msza pożegnalna abp. Gocłowskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty