Google
 

wtorek, 20 maja 2008

MUZEA POMORZA ZDOBYTE NOCĄ

Tysiące atrakcji - tysiące zwiedzających


Pomorskie muzea wyrobiły w Noc Muzeów 200 procent!! ubiegłorocznej normy. W liczbach całkowitych (według wstępnych podsumowań sprzedaży biletów) odwiedziło je w samym Gdańsku 16,5 tys. dorosłych (dzieci wchodziły bezpłatnie). Kolejki przed muzealnymi bramami przypominały chude lata PRL-u, gdy "ogonki" wiły się dziesiątkami metrów przed sklepami mięsnymi, itp.

Chętnych do nocnego zwiedzania muzeów nie brakowało. Fot. Kaczor


A było co oglądać z racji samej możliwości przekroczenia progów zabytkowych siedzib pomorskich muzeów. W oliwskiej kuźni drżała ziemia, gdy 250-kilowy młot napędzany wodą kuł kawałek stali. W Dworze Artusa można było spotkać gdańskich mieszczan z XVII wieku, pooglądać monumentalne obrazy i posłuchać o nich opowieści. W Muzeum Narodowym przypomnieć sobie cnoty i łacinę (tą tradycyjną - veritas, iustica, sapientia, fides, itd. - nie rynsztokową). Zielona Brama udostępniła malarstwo Jerzego Dudy-Gracza - dla mnie pierwsze skojarzenie z kresą Tomka Bagińskiego ze SZTUKI SPADANIA. W Muzeum Archeologicznym twardziele mogli się przekonać jacy są twardzi zakładając 15-kilogramowy rynsztunek bitewny (uwierzcie - ciężki), natknąć się na średniowiecznego trędowatego (lepiej było wcisnąć mu grosik) lub posłuchać wróżby dla siebie - tu kolejka ustawiła się najdłuższa, jakżeby inaczej w kraju 95-procentowo katolickim... Wspomnieć wypada o setkach drobnych precjozów i ozdób, przedmiotów użytku codziennego i ludzkich szczątków odsłoniętych w gablotach.

Średniowieczny biedak nie musiał się martwić o przejście.
W zadziwiający sposób tłum robił mu szpaler. Fot. Kaczor

Dzień, a właściwie wieczór wcześniej imprezę, nawiązującą do Nocy Muzeów - Noc Zakupów zorganizowała Galeria Bałtycka w Gdańskim Wrzeszczu. Event przyciągnął podobne tłumy (widać ludzie nie mają co robić wieczorami) i dochodziło do sytuacji, gdy personel regulował ruch w
sklepie przez kratownice. Zakupoholików to nie odstraszało - magiczne słowa PRZECENA lub OBNIŻKA, poparte liczbami o kosmicznym chyba wymiarze - 20%, 30%, 50% i 70% wręcz przyciągały. Zresztą - zobaczcie sami:

Tłum w Galerii Bałtyckiej w Noc Zakupów. Fot. Kaczor


Wstęp do sklepów był limitowany - takie było parcie na promocje. Fot. Kaczor


>> Zobacz GALERIĘ na - MUZEA - NOCNE ZWIEDZANIE

O akcji czytaj na - POMORSKA NOC MUZEÓW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty