Google
 

czwartek, 8 maja 2008

POMORSKA NOC MUZEÓW - 17 maja 2008, cz. 1

Nocne zwiedzanie muzeów Pomorza - 17/18 maja 2008


Źródło - Muzeum Narodowe w Gdańsku.


Korytarze rozświetlone kagankami, tajemnicze postacie w kapturach i płaszczach, przemykające chyłkiem przez sale, tajemniczy zgrzyty i brzęczenie łańcuchów - wspomnienia z Europejskiej Nocy Muzeów, którą rok temu spędziłem na zamku w Malborku wciąż mile powracają.

Z niecierpliwością czekam zatem na tegoroczne wydanie imprezy, którą zaplanowano na 17 maja 2008. Pozostaje tylko wybrać unikatową trasę między muzeami, bo oferta nocnego zwiedzania prezentuje się okazale i atrakcyjnie, a do tego tanio (bilety wstępu za symboliczne pieniądze - 1, 2 zł - lub wręcz za darmo).

Swoje podwoje w Gdyni, Sopocie, Gdańsku i okolicach (m.in. Będomin, Tczew, Malbork, Lębork, Kościerzyna, Słupsk, Waplewo Wielkie) otworzy (wg. zapowiedzi) 27 instytucji.

Intrygująco zapowiada się:
  • pokaz kucia w oliwskiej kuźni wodnej w Gdańsku,
  • bicie monet i odczynianie czarów w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku,
  • pokazy światło+dźwięk w stylu szlacheckim w Waplewie Wielkim,
  • równie ciekawie może być w podziemiach Dominikanów przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku,
  • wywoływanie duchów z Bractwem Rycerskim Bogusława V na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Jest jeszcze zwiedzanie muzeum w Lęborku z "duchem" Paula Nipkowa.

Dla miłośników wrażeń bardziej współczesnych Elektroniczna pomarańcza, czyli pokaz ukraińskiej sztuki wideo w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, czy specjalna iluminacja nowego gmachu Muzeum Miasta Gdyni lub Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.


Bezpłatny autobus na Noc Muzeów w GdańskuPrzystanki - Wały Piastowskie, Dworzec Główny, Brama Wyżynna, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia".


Zamek Książąt Pomorskich SłupskZamek Książąt Pomorskich w Słupsku nocą. Fot. materiały promocyjne muzeum


Część 2 - Pomorska Noc Muzeów - ATRAKCJE

1 komentarz:

  1. Faktycznie, "NOC MUZEÓW" to fajna sprawa. Byłam w zeszłym roku w Malborku. Troszkę było ciasno, ale można było chodzić do upadłego :) polecam każdemy kto nie może nocami spać :D

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty