Google
 

wtorek, 20 maja 2008

SKM TRÓJMIASTO EWOLUUJE W METRO

Szaleństwo na trasie Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście
Źródło Szybka Kolej Miejska - skm.pkp.pl


Remonty peronów (w tym największy w Gdyni Głównej Osobowej) od Gdyni po Gdańsk, rozkład jazdy postawiony na głowie, podwyżki biletów, zawirowania prywatyzacyjne - Szybka Kolej Miejska w Trójmieście znalazła się w oku cyklonu.


Tak jeszcze niedawno wyglądał główny peron Gdyni. Fot. Kaczor


Zaczęło się od remontu peronu SKM Gdynia Główna - pociągi zaczęły jeździć 1 (jednym!) torem, co pół godziny, a na dodatek część składów z Gdańska kończyła bieg na Gdyni Wzgórze św. Maksymiliana. Prośby o cierpliwość i wyrozumiałość dyrekcji SKM nie wywołały empatii i z poczynionych obserwacji - nie spotkały się ciepłym przyjęciem innych podróżujących. No bo, czy nie można było pomyśleć o autobusowej komunikacji zastępczej??? W końcu mamy już bilet metropolitarny więc chyba przewoźnicy mogli się dogadać?! Nie wspomnę o ścisku i tłoku - przypomniały mi się sceny z dokumentu o tokijskim metrze.


Poziom frustracji wzrósł 28 kwietnia - podwyżka cen biletów.
Z dnia na dzień, bez specjalnych zapowiedzi za bilet na trasie Gdynia - Gdańsk trzeba wysupłać 4,50 zł (normalny) - wcześniej - 4 zł lub 2,83 zł (studencki). Podróż z Gdyni do Sopotu kosztuje 3,10 (1,95 zł). Odpowiednio o 12 procent podrożały również bilety miesięczne.
Co z tego, że od 25 kwietnia do 12 października miłośnicy dwóch kółek (niespalinowych) moga wozić pojazdy za darmo...

Zobaczymy jak sprawdzi się system sterowania rodem z warszawskiego metra - pomysł pojawił się na łamach lokalnych gazet. WT UZ to komputerowe centrum sterowania ruchem, który ma pozwolić kursować składom SKM w 3-minutowych odstępach (metro w Warszawie co 1,5-minuty). Obecnie (tzn. przed remontem) kolejki jeździły co 7,5 minuty. Może uda sie zbliżyć do osiągów z lat 60. XX wieku, gdy SKM kursowała co 2,5-minuty. Na razie stanie się to na trasie Gdynia Główna - Gdynia Orłowo (przez Wzgórze Maksymiliana i Redłowo). Od Rumi do Gdańska ma tak często pomykać w 2012 roku (na finały Euro 2012 r.). Kosztować ma to 36 mln. zł. Co ciekawe, w Gdyni po raz pierwszy WT UZ zastanie zamontowany na trasie naziemnej.Trasa SKM w Trójmieście.


Rozkład jazdy znajdziesz na - skm.pkp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty