Google
 

poniedziałek, 27 października 2008

DONAS - PEJZAŻ Z CMENTARZEM? - GDYNIA

Pomylony pomysł włodarzy miasta

"Przepiękny" widok zyskają mieszkańcy Chwaszczyna, Dąbrówki, Dąbrowy i Wiczlina oraz turyści korzystający ze szlaków krajobrazowych wokół Góry Donas - najwyższego szczytu Gdyni (
zobacz punkty widokowe w Gdyni) - włodarze miasta tą urokliwą okolicę zamierzają spożytkować na... cmentarz.


Góra Donas z punktem widokowym,
pod której podnóżem ma powstać cmentarz. Fot. Kaczor


Uzasadnienie? Rosnące potrzeby pochówkowe. Bo zamiast się skremować gdynianie muszą pośmiertnie odpocząć na leżąco... W głowie się nie mieści! I takie konserwatywne myślenie mieszkańców - moim zdaniem nawet nieusprawiedliwione pokoncentracyjnymi doświadczeniami na ziemiach Pomorza (bo przecież ostateczny efekt jest ten sam - ciało w trumnie zmienia się w proch) - i władz Gdyni, które stawiając cmentarz w tym miejscu zabijają potencjał okolicy, zamiast wydać kasę na akcję uświadamiającą gdynian. W końcu przemawianie z ambon zostało już w Gdyni przećwiczone przez policjantów. Dlaczego urzędnicy nie mogliby spróbować? Apeluję o to!

***
Z innej beczki. Wszystkim, którzy chcieliby się przekonać o pięknych widokach krajobrazu z Donasu odradzam wycieczkę na górę, by się srodze nie zawieść. Punkt widokowy z przyczyn technicznych został zamknięty przez firmę ochroniarską! PTK Centertel (właściciel wieży przekaźnikowej) nie wie kiedy taras ponownie zostanie udostępniony turystom.Góra Donas na Dąbrowie, Gdynia.

1 komentarz:

  1. Anonimowy25/6/09 22:44

    Tam już jest cmentarz. Tuż pod górą. Pochowane tam są ofiary bitwy właśnie o Donas.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty