Google
 

piątek, 23 kwietnia 2010

Stadion EURO2012 w Gdańsku - raport z budowy

Budowa przy ul. Uczniowskiej w gdańskiej Letnicy coraz bardziej przypomina zaprojektowany na Euro 2012 stadion piłkarski. Na terenie byłych ogródków działkowych widać już zarysy pełną sylwetkę obiektu, a w kwietniu rozpoczęto stawianie wręgów, które podtrzymywać będą bursztynową elewację bocznych ścian i dachu.W specjalnych namiotach spawane są elementy stalowych konstrukcji dachów, które dojeżdżają nocnymi transportami konwojowanymi z Gliwic.

Wręgi ustawia specjalnie sprowadzony z Belgii 50-metrowy żuraw. Cała konstrukcja będzie ważyła 6724 tony (82 wręgi po 82 tony każda).

Na budowie pracuje obecnie ok. 500 robotników. W maju dołączą do nich technicy z firmy Trias, która wygrała przetarg na wyposażenie teletechnicze stadionu. Firma zainstaluje m.in. 450 kamer, telebimy o wielkości 280 m.kw. i ok. 350 km kabli komputerowych oraz 10 km kabli światłowodowych.
14 kwietnia podpisano również umowę na 375 mln zł na budowę gdańskiego stadionu z Pekao SA.

25 kwietnia odbędzie się kolejny dzień otwarty na budowie, gdzie pośród sporej ilości atrakcji dla małych i dużych, przewidziano zwiedzanie obiektu.

W lipcu ma zostać zawieszona symboliczna wiecha.

Trwa niesmak po przetargu na nazwę stadionu. Chociaż w grudniu wygrała go Polska Grupa Energetyczna - oferując 35 mln zł za 5 lat nazywania stadionu Euro2012 PGE Arena Gdańsk, do tej pory nie podpisano stosownych umów. PGE przeciąga rozmowy tłumacząc się koniecznością dogadania szczegółów. Rozmowy mają zostać sfinalizowane na przełomie kwiecień/maj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty