Google
 

poniedziałek, 19 kwietnia 2010

GLOBALTICA 2010 GDYNIA-KOLIBKI - zobacz kto wystąpi

Fanfare Vagabontu, Maria Pomianowska i Przyjaciele, Mercedes Peón, Psio Crew, Radiokijada, Ska Cubano, Tashi Lhunpo oraz The Lani Singers to potwierdzone już zespoły na Globaltica - World Cultures Festival 2010 w Gdyni-Kolibki. Każdy z tych zespołów reprezentuje inną kulturę, nie tylko muzyczną. Festiwal odbędzie się w dniach 23-25 lipca.

Orange Goblina na Globaltica 2009.

Tashi Lhunpo z tybetańskiego klasztoru, od którego 8. mnichów wzięło nazwę grupy, poza buddyjską muzyką medytacyjną zaprezentują taniec i choreografię. Przebrani w buddyjskie bóstwa pokażą tańce szkieletów Dur Dak (Panowie Cmentarza) oraz Jelenia i Bawoła – uczniów Pana Śmierci.


Radiokijada to następca kultowego już Gotan Project, autorstwa Christopha H. Müllera i Rodolfo Muňoza, peruwiańskiego perkusisty. Duet chce wprowadzić do świata muzyki rytmy afro-peruwiańskie. Co ciekawe, nazwa zespołu zawiera w sobie określenie żuchwy osła/muła/konia (kijada), którą afrykańscy niewolnicy z Peru wykorzystywali jako perkusję.


Z kolei Ska Cubano przedstawi gorące rytmy Kuby i Jamajki. Grupę tworzą Natty Bo, Beny Billy, Eddy "Tan Tan" Thornton, Megumi Mesaku, japoński saksofonista i Ray Crespo. Panowie stworzyli unikatowe w skali globu kubańskie ska, które propagują na świecie, a 23 lipca w Gdyni.


Fanfare Vagabontu na tubach, trąbkach i instrumentach perkusyjnych grają żywiołową i radosną muzykę regionalną południowo-wschodniej Europy.


Maria Pomianowska zaprezentuje połączenie klasycznego instrumentarium orkiestrowego z etnicznymi instrumentami pt: "Chopin na 5 kontynentach".


Mercedes Peón zaśpiewa rocka i folkowe ballady przy akompaniamencie gaita (dudy galicyjskie), pandeireta (rodzaj tamburynu) i polirytmie oraz współczesne instrumenty elektroniczne.


Psio Crew jest jedynym polskim akcentem na festiwalu. Ale za to najbardziej liczebnym. 9-osobowy zespół z Bielska-Białej zagra góralskie melodie w elektronicznym wydaniu.


Małżeństwo – Benny i Maria Wenda, czyli The Lani Singers zaprezentują pieśni rytualne z górskiego regionu Papui Zachodniej na południowo-wschodnim Pacyfiku.


Wkrótce informacje o biletach.

1 komentarz:

  1. Anonimowy20/4/10 12:23

    A buddyści usypią jeszcze mandalę. Ciekawe jaki wzór... Pewnie rozsypią ją na orłowskiej plaży. Podczas warsztatów (5-dniowych) będzie można nauczyć się tej arcytrudnej sztuki.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty