Google
 

środa, 26 maja 2010

Muzeum Rybołówstwa w Helu do zamknięcia - lepszy ewangelicki kościół

Polska to podobno kraj tolerancyjny. Podobno... Bo antytez na to stwierdzenie jest sporo. Również "pod nosem". Zabytkowy kościółek luteran w Helu przemianowano po II Wojnie Światowej na siedzibę Muzeum Rybołówstwa, oddział Centralnego Muzeum Morskiego.

Ten obiekt lepiej sprawdziłby się jako kościół niż muzeum. Fot. Kaczor

Sakralne obrazy, narzędzia liturgiczne, oświecone pisma religijne zastąpiły sieci, haki, kalosze, kotwice i łodzie rybackie. Ekspozycja muzeum jest atrakcją - wątpliwą, sądząc po ilości chętnych odwiedzających - Bulwaru Nadmorskiego w Helu. Jakkolwiek urokliwa bryła 600-letniego kościółka z czerwonej cegły, z gontową dachówką i drewnianą byłą dzwonnicą (obecnie tarasem widokowym) przyciąga.

Najstarszy i najbardziej rozpoznawalny obiekt w Helu być może ponownie stanie się świątynią kultu. Władze ewangelicko-augsburskiej diecezji pomorsko-wielkopolskiej zażądali zwrotu kościoła parafialnego, uzyskanego w 1525 roku, gdy większość mieszkańców z półwyspu została ewangelikami. Sprawę rozstrzygnie sąd, bo dyrekcja CMM nie zamierza oddać świątyni, powołując się na decyzję tzw. rządowej komisji regulacyjnej i argumentując, że kościół się protestantom nie należy, bo pierwotnie zbudowali go katolicy, a po II WŚ odbudowało go polskie państwo.

Nikt nie zamierza przypominać, że pewnie kościół odbudowaliby ewangelicy, gdyby tylko to "piękne" państwo ich nie wygnało z niemieckim stygmatem. No i warto zastanowić się dlaczego po odbudowie PRL nie oddał świątyni katolickim prawłaścicielom, tylko zrobił w nim muzeum?...

Mam nadzieję, że sąd wykaże się rozsądkiem w tej sprawie. Sam chętnie - w celach poznawczych - wziąłbym udział w nabożeństwie obrządku luterańskiego. Butwiejące łodzie, śmierdzące sieci i marne wędki to mało atrakcyjna ekspozycja do obejrzenia na żywo zresztą na kutrach w pobliskim porcie rybackim.


Muzeum Rybołówstwa w dawnym kościele ewangelickim w Helu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty