Google
 

niedziela, 30 maja 2010

Kolej Nadzalewowa letnią atrakcją Elbląga, Tolkmicka, Fromborka i Braniewa

Kolejna wakacyjna atrakcja szykuje się na lato 2010 r. Miłośnicy podróżowania koleją - do których się zaliczam - zyskają nową trasę - Kolej Nadzalewową. Z Malborka przez Elbląg, Tolkmicko i Frombork, będzie można dotrzeć do Braniewa, cały czas podziwiając widok Zalewu Wiślanego. Pierwszy kurs szynobusem 4 czerwca. Kolejne od lipca, w każdy wakacyjny weekend.


Kolej Nadzalewowa Elbląg - Braniewo na razie turystyczna.

Kolej Nadzalewowa powraca po 4 latach niebytu (ostatni kurs 1 kwietnia 2006 r.). To poniemiecki "spadek" fragmentu drogi kolejowej do Królewca (Kaliningrad) zbudowanej w latach 1897–1899 (Elbląg - Braniewo). Haffuferbahn (HUB) podróżował Kajzer Wilhelm II, mający w podelbląskich Kadynach letnią rezydencję (dziś hotel). W Tolkmicku 200 metrów od dworca była przystań promowa do Krynicy Morskiej. Po zniszczeniach wojennych 1945 roku reaktywowano trasę dopiero w 1949 r.

Tylko pogratulować pomysłu władz województwa warmińsko-mazurskiego aktywowania urokliwej trasy kolejowej. Widać pomogła popularność żuławskiej wąskotorówki. Tylko czekać kolejnych pomysłów ożywienia zapomnianych szlaków kolejowych Pomorza i okolic. W końcu Niemcy zostawili rozbudowany system kolejowy - szkoda niewykorzystać tego potencjału, np. szlaku przez Wyżynę Gdańską - Żukowo, Niestępowo, Łapino, Kolbudy, Bielkówko, Pręgowo, Straszyn do Pruszcza Gdańskiego.

Co atrakcyjnego czeka na trasie Kolei Nadzalewowej? W Elblągu stare miasto z pozostałościami fortyfikacji i zamkiem, gotycka katedra, początek Kanału Elbląsko-Ostródzkiego; w Tolkmicku zabytkowe miasto z XIII w. z murami, staropruskie grodzisko Wały Tolkmita, urokliwy dworzec kolejowy i największy port nad Zalewem Wiślanym; we Fromborku w Bazylice Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja na Wzgórzu Katedralnym jest kaplica ze szczątkami Kopernika, do tego jego obserwatorium (planetarium), pokrzyżacki kanał wodny z XIV w. i Wieża Wodociągowa, czy też Baszta Żeglarska i wahadło Foucalta w Wieży Radziejowskiego; Braniewo proponuje zwiedzenia Spichlerza Mariackiego..., Wieży bramnej dawnego zamku biskupiego, cerkiew prawosławną i budynki szkoły zakonnej Kolegium Jezuitów (Collegium Hosianum) oraz zabudowania kolejowe węzła dawnej Kolei Wschodniej (Ostbahn).

Najszybciej z Trójmiasta można wsiąść do Pociągu Nadzalewowego w Elblągu - połączenie przez Malbork.

Rozkład jazdy wkrótce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty