Google
 

wtorek, 15 czerwca 2010

Kaszubski pociąg wakacyjny Gdynia - Kartuzy - Gdynia

Nowe atrakcyjne połączenie Gdyni z Kaszubami ma zostać otwarte 26 czerwca. Szynobus przejedzie starym szlakiem kolejowym z Gdyni przez Somonino do Kartuz.


Kaszubski pociąg Gdynia - Kartuzy - Gdynia.

Trochę na około - szybsza, bo krótsza jest trasa przez Glincz - ale za to mniejszymi nakładami w naprawę torowiska, a i zyskuje na tym turystyczna atrakcyjność wycieczki, gdyż można zobaczyć większą połać Kaszub.

Zapomniany dworzec kolejowy z wieżą ciśnień i nastawnią w Kartuzach (zbudowany przez Prusaków w 1886 r., użytkowany do 2003 r.) znowu ożyje. Co prawda na jakiś czas, bo jedynie wakacyjny (soboty i niedziele), ale miejscowych włodarzy trzeba pochwalić za dążenie do reaktywacji starych linii kolejowych (Pruszcz Gd. - Kartuzy - Łeba powstała w 1886 r., zlikwidowane połączenia w 1994 r.; linia Gdynia - Somonino - Kartuzy - Kościerzyna z 1901 r., likwid. - 2003 r.). Nie tylko w okresie wakacyjnym, ale i w perspektywie codziennego, alternatywnego dla samochodowego połączenia Kartuz z Trójmiastem. Teraz trzeba tylko liczyć, że dopiszą pasażerowie.

W sezonie nie powinno być z tym kłopotu. W samych Kartuzach można spędzić aktywnie niejeden dzień. Jest przecież zabytkowa kolegiata z XIV wieku z dachem jak wieko trumny, szereg modernistycznych kamieniczek z Dwudziestolecia międzywojennego XX wieku przy ul. Majkowskiego, urokliwy ryneczek z XIX wieku (ul. Rynek), cztery urokliwe jeziora wokół miasta. Można poznać kaszubską kulturę, folklor i historię w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera (ul. Kościerska). Zdumieć się na widok nowoczesnego banku w centrum powstałego w miejscu synagogi, zniszczonej przez hitlerowców, i tak samo potraktowanym cmentarzem pożydowskim, na którym obecnie jest składowisko śmieci... Mając zaś ze sobą rower można zapuścić się do malowniczego Jaru Rzeki Raduni lub wybrać Szlakiem Kaszubskim na Zamkową Górę albo rezerwatu ponad dwustuletnich modrzewi, a także zwiedzić Chmielno. Zjeść - nie tylko kaszubskie przysmaki - można zaś w jednej z licznych kartuskich restauracyjek, gospód i zajazdów.

Pierwszy przejazd Pociągiem Kaszubskim 26 czerwca 2010 r., ostatni - 29 sierpnia.

Plan weekendowych połączeń
Odjazdy Gdynia
 • 8.50
 • 16.14
Odjazd Kartuzy
 • 10.30
 • 18.27
Pełen rozkład
Źródło. www.przewozyregionalne.pl/w-regionach

Bilety
 • 7,70 zł - normalny na całą trasę;
 • 2,45 zł - normalny na odcinek Kartuzy-Somoniono.
Honorowane są ulgi ustawowe.

Znacie jeszcze jakieś ciekawe miejsca, warte odwiedzenia w Kartuzach, okolicy lub po drodze? Komentujcie!

2 komentarze:

 1. Anonimowy28/6/10 15:43

  kto wymyślał godziny połączeń? to było nieprzemyślane. Ale dobre i to...

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy11/7/10 14:46

  dlaczego oni nigdzie nie piszą ile za rower się płaci????

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty