Google
 

wtorek, 7 lutego 2012

KONCERTY, DARMOWE MUZEA I GORĄCA CZEKOLADA NA 86 URODZINY GDYNIPiosenki ze spektaklu "Słodkie lata 20-te, 30-te" w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni oraz recital piosenki francuskiej w wykonaniu Sceny Studenckiej Centrum Kultury w Gdyni odbędzie się w Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia, z okazji 86. urodzin miasta. To nie koniec jubileuszowych atrakcji.


Fragmenty ze Słodkich lat 20-tych, 30-tych.

Uroczystości zaczną się już w południe, 10 lutego. Na Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki złożone zostaną okazjonalne bukiety. Z kolei w okolicach gdyńskiego magistratu, przechodnie zostaną poczęstowani gorącą czekoladą, przygotowaną przez uczniów Gdyńskiego Liceum Autorskiego, Pierwszego Społecznego Gimnazjum, Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej i juniorów Arki Gdynia.

Z okazji urodzin miasta w piątek bezpłatnie podwoje otworzą Muzeum Miasta Gdyni, skansen Muzeum Marynarki Wojennej oraz Gdyńskie Muzeum Motoryzacji.


Krótki spacer po GMMot.

W foyer hali sportowo-widowiskowej wystawione zostaną historyczne zdjęcia Gdynia oraz wyświetlone filmy dokumentalne z zbiorów Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji.

Muzeum Miasta Gdyni dostanie kolejne karty ze wspomnieniami mieszkańców, które tworzą Jubileuszową Księgę Gdynian (obecnie ponad 300 opowieści, drzew genealogicznych, nagrań głosów przodków oraz fotografii sprzed lat), dostępną również cyfrowo na www.gdynia.pl | Wszystko o Gdyni | Historia.

Obchody zakończą się 10-kilometrowym Biegiem i Marszem Urodzinowym 25 lutego.

Pierwsza zachowana wzmianka o wsi Gdynia (Gdina) pochodzi z 1253 r. W 1920 r. polski rząd zdecydował o budowie w tym miejscu portu wojennego i handlowego. Otwarto go 29 kwietnia 1923 r. 10 lutego 1926 roku Rada Ministrów ogłosiła rozporządzenie o nadaniu gminie wiejskiej Gdynia praw miejskich (wchodzące w życie 4 marca 1926 r.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty