Google
 

poniedziałek, 21 lutego 2011

KONTROLER KONTRA GAPOWICZ


Jeśli ktoś podróżuje bez biletu i zazwyczaj udawało mu się bezproblemowo uciec przed kontrolerem teraz będzie zmuszony jednak bilet kupować. Od 1 marca br. wchodzi bowiem w życie nowe prawo, dzięki któremu kontroler będzie mógł zatrzymać gapowicza do momentu przyjazdu policji. Czy zmiana przepisów sprawi, że gapowicze zaczną kupować bilety? Czy kontrolerzy nie zaczną nadużywać swojego nowego uprawnienia? Czy wzrośnie sprzedaż biletów?

Źródło: www.zkmgdynia.pl


Do 1 marca kontrolerzy mogą zażądać od pasażera okazania ważnego biletu i dokumentu tożsamości. Natomiast w prawie nie było wyjaśnione, co kontroler powinien zrobić, gdy pasaże nie okaże wskazanych dokumentów bądź też wysiądzie z pojazdu. Tak luka w przepisach kończyła się często szarpaniną lub ucieczką gapowicza.

1 marca wchodzi w życie znowelizowana ustawa o transporcie publicznym. Dotyczyć ona będzie m.in. komunikacji miejskiej i kolejowej oraz regionalnych autobusów. Paragraf dotyczący gapowiczów brzmi:

"(...)w przypadku odmowy zapłaty należności za przejazd i opłaty dodatkowej za jazdę bez ważnego biletu oraz nieokazania kontrolerowi dokumentu tożsamości kontrolerzy są uprawnieni do ujęcia podróżnego i niezwłocznego oddania go w ręce policji lub innych organów porządkowych".

Renoma zapowiada, że będzie wzywała policję w ostateczności. Jednak zgodnie z nową ustawą, w przypadku odmowy okazania dokumentów, kontrolerzy będą mogli przytrzymać gapowicza rękami bądź zablokować wyjście z pojazdu.

Renoma w Trójmieście zapowiada, że początkowo będzie korzystać z nowych uprawnień bardzo ostrożnie. Sami pasażerowie będą potrzebować czasu, aby zapoznać się z nowymi przepisami. Chcą aby "ujęcie: gapowicza przebiegało raczej w spokojny sposób.

Poza nowymi uprawnieniami kontrolerów, od 1 marca dane gapowiczów zaczną trafiać do Krajowego Rejestru Długów. W praktyce oznaczać to będzie, że przejazd środkiem komunikacji "na gapę" może uniemożliwić np. podpisanie umowy z operatorem sieci komórkowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty