Google
 

niedziela, 13 marca 2011

RENOWACJA NEPTUNA | REMONT FONTANNY NA DŁUGIM TARGU, GDAŃSK


Jeśli ktoś nie ma jeszcze zdjęcia przy Neptunie niech się pospieszy, fontanna zniknie bowiem tego lata z Długiego Targu. Na szczęście nie na długo, ponieważ po renowacji wróci ona na swoje miejsce pod koniec sierpnia.

Czy lato bez Neptuna, głównej atrakcji Gdańska, nie rozczaruje turystów? A może to właśnie jej chwilowy brak będzie główną atrakcją tego lata? Aby Neptun mógł w pełnej krasie przywitać gości przybyłych na Euro 2012 potrzebuje pilnego remontu.

Neptun na Długim Targu w Gdańsku


Historia gdańskiego Neptuna sięga aż XVII wieku, kiedy to po raz pierwszy z fontanny popłynęła woda. Podczas II wojny światowej zdemontowano ją w celu jej ochrony, ponownie powróciła dla Gdańszczan w 1954. I od tego czasu nie dokonywano jeszcze całościowej renowacji.

Piotr Staszczyński, dyrektor gdańskich melioracji odpowiedzialnych za fontannę, podaje że prace obejmą zarówno samą figurę Neptuna jak również podziemie pod studnią. Mury podziemia, niewątpliwie potrzebują już nowej izolacji i posadzki. Wymienione zostaną także instalacje elektryczne, wodociągowe oraz obieg wody.

Sam Neptun ma do nas wrócić nie tylko odnowiony ale i zmodernizowany. Zmienione mają zostać dysze, odpowiedzialne za wyrzucanie wody z fontanny. Teraz ich energia ma być znacznie większa i przede wszystkim lepiej kontrolowana. Nowoczesne będzie również oświetlenie fontanny. Zmienione bowiem zostanie na technologię LED-ową.

Na początku kwietnia ma być znany wykonawca remontu. Remont planowo ma ruszyć przed sezonem letnim, a zakończy się 31 sierpnia 2011 roku.

1 komentarz:

  1. zabiorą dopiero we wrześniu, uff...

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty