Google
 

wtorek, 8 marca 2011

KOMISJA MAJĄTKOWA, PARAFIA W REDZIE | 55 HEKTARÓW ZIEMI i CBA55 hektarów w Redzie, czyli jakieś 77 mln zł (licząc ok. 140 zł/m2, czyli średnią stawkę za metr gruntu uzbrojonego w mieście) dostała lekką ręką miejscowa parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w ramach zadośćuczynienia za nieruchomości, zajęte przez władze PRL, na których zbudowano osiedle mieszkaniowe. Lekką, bo bez jakiejkolwiek państwowej kontroli i nadzoru - po prostu z założenia, że to dla Kościoła katolickiego, więc sprawiedliwie, słuszne, na zbożny cel, itd.


W Radiu TOKfm o Komisji Majątkowej.

Sprawę sprzed lat (przekazanie nieruchomości nastąpiło w latach 1995 i 1997) wyciągnęła - słusznie! - GW. To odprysk wielkiej, ogólnopolskiej afery, w której Komisja Majątkowa przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji od 1989 roku, chociaż nie urzędnicy więc nie można ich oskarżać i sądzić jako takowych, przekazała w całej Polsce 65 tys.(!) ha ziemi + 143 mln zł (tam gdzie nie dało się zrekompensować strat gruntami państwowymi). Działalność komisji bada teraz Centralne Biuro Antykorupcyjne, ale tylko pod kątem łapówkarstwa, nie za przekroczenie uprawnień, działanie na szkodę państwa/samorządu lub niedopełnienie obowiązków - czyli wszystko o co można byłoby oskarżać to państwo w państwie!


Jeszcze kilka słów w sprawie Komisji Majątkowej,
tym razem na poziomie periodyku "Fakty i Mity".


Kościół wyszedł oczywiście na swoje, jeśli nie na duży plus. Wszystko oczywiście w aksamitnych rękawiczkach. To nie księża decydowali o zwrocie majątków/rekompensatach (i w całej historii to chyba najlepsza dobra wiadomość, bo mogliśmy się obudzić ponownie w państwie sfeudalizowanym, a'la Watykan bis) tylko nieurzędnicy. "Biedny" Kościół oczywiście skwapliwie skorzystał z propozycji państwa wyrównania finansowego powojennych krzywd. Ciekawe, że takiej łatwości w odzyskaniu dawnych majątków nie mają dawni prywatni właściciele kamienic, zakładów, gospodarstw...

Ciśnie się na usta pytanie. Czy decyzje Komisji Majątkowej to cena za poparcie Kościoła w obalenie komuny?!...

Czytaj też

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty